artwork

Yapay zekaya sorumlu bir yaklaşım

6 ay önce

0

Yapay zekanın potansiyeli ve geleceği her ne kadar parlak olsa da bu teknolojilerin sorumlu kullanımı bir hayli önemli. Google da ürünlerinde, insanlara fayda sağlayan bilimsel ilerlemelerinde ve toplumsal zorlukların üstesinden gelme noktasında yararlandığı yapay zekanın sorumlu kullanımına önem gösteriyor. Teknolojiyi sorumlu bir şekilde geliştirme taahhüdüyle hareket eden Google kendi yapay zeka ilkelerini oluşturmuş durumda. Google, ilk kez 2018’de oluşturduğu yapay zeka ilkelerinin rehberliğinde yapay zekaya karşı sorumlu bir yaklaşım benimsemenin zorunlu olduğuna inanıyor. Her yıl, örnekleri derinlemesine inceleyerek ilkelerini nasıl uygulamaya koyduğuna dair ilerleme raporları yayınlıyor.  

Toplumsal konularda da yapay zekadan yararlanan Google, yapay zekadan iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak ve iklim değişikliğine uyum sağlama noktasında da yararlanıyor. Bunu da sel tahminleri yaparak, orman yangını sınırlarını takip ederek ve Google Haritalar aracılığıyla karbon emisyonlarını azaltılmasına destek olarak gerçekleştiriyor. Sürdürülebilirlikten sağlık hizmetlerine, istihdama ve ekonomiye kadar pek çok alana yayılan yapay zeka kullanımıyla Google önemli ilerlemeler kaydediyor. 

Yapay zeka etki alanını genişletiyor

Google Haritalar, Google Çeviri, Google Lens ve pek çok Google aracında milyarlarca kişinin halihazırda kullandığı birçok üründe kullanılan yapay zeka, etki alanını genişletmeye devam ederek şimdi de Bard, Workspace ve Arama deneyimine de katılıyor. Geçtiğimiz günlerde Google I/O etkinliğinde de Google ürünlerini insanlar, işletmeler ve topluluklar için daha da yararlı hale getirmek amacıyla generative AI geliştirmeleri de dahil olmak üzere yapay zekanın (AI) kullanıldığı gelişmeler paylaşılmıştı. Bu gelişmeler arasında yer alan Google Arama ürününe gelecek “bu görsel hakkında” aracı kullanıcıların hayatını kolaylaştıracak. Bu araç, benzer görsellerin ilk olarak ne zaman ve nerede ortaya çıkmış olabileceği ve haberler, doğruluk kontrolü ve sosyal medya da dahil olmak üzere çevrimiçi olarak başka nerede görüldüğü gibi önemli detaylar paylaşacak. Bu araç yılın ilerleyen dönemlerinde Chrome ve Google Lens’te kullanıma sunulacak. Bir diğer yenilik de ses algılama alanında gerçekleşiyor. Bu alanda dezenformasyonu algılamak için yakında watermarking ve diğer tekniklerle en yeni üretken modeller sisteme entegre edilecek. Yapay zekayla oluşturulmuş konuşmayı algılamaya yönelik araçlarda da ilerleme kaydediliyor. AudioLM çalışmalarında, ses modellerimizdeki yapay konuşmayı yaklaşık %99 doğrulukla algılayabilen bir sınıflandırıcı geliştirilmiş durumda.

Yapay zeka alanını genişlettikçe, insanlara ve topluma fayda sağlamaya devam ediyor. Yapay zeka geliştikçe ve daha fazla insan onu deneyimledikçe, paylaştıkça, geliştirdikçe ve kullandıkça çok şey değişiyor ve gelişiyor. Google da yapay zekanın sorumlu bir şekilde geliştirilmesi ve sorumlu kullanımı üzerine çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. 

*”Being bold on AI means being responsible from the start” (Google Blog).

 

Mehmet Keteloğlu

Google Türkiye Ülke Direktörü 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 132. sayısında yayımlandı.