artwork

Yapay zekâ basketbolu da ele geçirdi

3 sene önce

0

Yapay zekâya sahip basketbolcu CUE, dördüncü nesliyle sporcuları alt ediyor.

Toyota çalışanları tarafından geliştirilen %100 sayı isabetiyle oynayan yapay zekaya sahip robot basketbolcu CUE, şaşırtmaya devam ediyor. Geliştirme ekibi bu özel robotu bir adım daha ileriye taşıyarak, dördüncü nesil CUE’yi ortaya çıkardılar.

CUE3, sahanın ortasından attığı şutlarla profesyonel NBA oyuncularını kıskandıracak performansıyla dikkatleri üzerine çekmişti. Daha da geliştirilen 2,09 m’lik CUE4, koşarak tek başına topu alıp atış yapabiliyor ve atışın ardından yeniden koşmaya devam edebiliyor.

Levanga Hokkaido takımı ile Basketbol Ligi All-Star maçında sahaya çıkan geliştirme aşamasındaki CUE4, selefi CUE3’ün başarısını daha da ileriye taşıyarak üç sayı yarışmasında yaptığı 11 üçlük denemesinde de başarılı oldu.

Parkede tüm açıları ve hızı hesaplayarak atışlarını yapan robot basketbolcu CUE4, yapay zekaya sahip robotların insanlar gibi hareket edebileceğini de en güzel şekilde ortaya koyuyor.

2019’da arka arkaya 2020 serbest atışı gerçekleştirerek Guinness Dünya Rekoru kıran CUE, artık yeni elleri ve karbon fiber çerçevesiyle topu kendi kavrayıp kusursuz atışlar gerçekleştirebiliyor. CUE3’ün güç kabloları yerine küçük ve güçlü motorlar kullanan geliştirme ekibi, şut mekanizmasını iyileştirmek adına yapay zekayı da geliştirdi.

Yapay zekalı basketbolcunun transferi
İlk nesil CUE’den bu yana, Alvark Tokyo kulübünde yaklaşık iki yıl geçiren yapay zekaya sahip basketbolcu kariyerinin devamı için sürpriz bir şekilde geçici olarak Levanga Hokkaido’ya transfer oldu.

28 Aralık 2019’da Hokkaido Spor Merkezi’nde ilk antrenmanına çıkan CUE4, yeni yeşil formasıyla takım arkadaşları tarafından sıcak bir şekilde karşılanarak ilgi odağı oldu. Daha ilk maçında Levanga taraftarlarının ilgisini toplamayı başaran robot, All-Star maçında ise tüm seyircileri etkilemeyi başardı.

Levanga’daki kiralık süresi dolan CUE4, 25 Şubat’ta Alvark’a geri döndü.

Senin için
Tümünü göster
GroupM Türkiye etkinliği 21 Mart’ta gerçekleşecek

GroupM Türkiye Akıllı Çözümler Platformu: Belirsizlik Döneminde Değişen Tüketici Beklentileri...

‘BlackBerry’ filminden ilk fragman geldi

Ünlü akıllı telefonun yükselişi ve düşüşü hakkındaki biyografi filmi olan...

Campaign Female Frontier Awards 2023 kazananları açıklandı

Yıllık Campaign Female Frontier Ödülleri’nin İngiltere’deki kazananları açıklandı...