Yapay değil kıvrak zeka

Yaratıcı endüstri zaten uzun süredir mekanikleştirilmeye çalışılıyor. Markalar haklı olarak hep bir başarı formülü ve yatırım/kazanım denklemi kurma peşinde.
“Şu kadar harcarsam şu kadar geri dönüş sağlarım.”
“İlk 3 saniyede logoyu gösterirsem başarılı olurum.”
“Filmimi nöro teste sokayım da beyin sinirleri bana kesin doğruları söylesin.”

Teknoloji tüketiciyi tanımak ve onlara ulaşmak için muazzam imkanlar sunuyor ama tüketiciye ulaştığımızda onun ilgisini çekmemiz için bir formülü yok. Burada devreye yapay değil kıvrak zekalar giriyor: Kuvvetli bir iç görü. Harika bir şaka. Unutulmaz bir başlık. Etkileyici bir görsel.
Bunlara sahip değilseniz tüketiciye bin yerden ulaşsanız da görünmez oluyorsunuz. Bu veriler ışığında satın alma kararlarını duygularıyla veren insanları robotlarla etkilemeye çalışmak pek akıllıca bir karar olmasa gerek. Bir reklam insanı olarak robotların yerimi alacaklarını düşünmüyorum ama robotların yaratıcı endüstride daha fazla yer alacaklarına katılıyorum. Yaptığımız işlerin sonuçlarını alırken, insanları ne kadar etkilediğimizi veya etkileyemediğimizi bize gösterme konusunda çok yardımcı olacaklar. Elimize daha somut sonuçlar geçtikçe kıvrak zekalarımızı daha doğru ve hedefli kullanmamız için bize ciddi imkan tanıyacaklar. Jüri ve eş-dost beğenilerine göre değil, sonuç odaklı iş yapmayı biz kreatifler de öğreneceğiz. Öğrenmek zorunda kalacağız.

Reklamcıların işlerini robotlara kaybetmekten korkmasından ziyade; bizim için asıl sıkıntı, reklam sektörünün günden güne kıvrak zekaları ve yetenekleri kaybetmesi. Ben reklamcılığa başlarken mizah yazarları markaların ilgi çekici işler yapmaları için kalem sallıyordu. Şimdi neredeyse hepsini kaybettik. Birçok yetenekli art direktör yogacı veya kafeci oluyor. Elimizdeki insan kaynağı tek tipleşiyor ve robotlaşıyor. Bu da işlerimizin etkisizleşmesine yol açıyor. Sektör olarak kısa vadede endişelenmemiz gereken konu bence bu.

Can Bilginer
McCann Istanbul, Kreatif Direktör

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye 94. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.