Yannick Bolloré: “Hiç kimse geleceği öngöremez”

Havas’ın Kurul Başkanı ve Genel Müdürü Yannick Bolloré, Cannes’da gerçekleştirdiği oturumda, bir müşteri kaybettiğinde yaşadığı acı hissinin, yeni bir iş aldıklarında yaşadığı sevinçten daha güçlü olduğunu belirtti. Festivalde kurulan Havas Café’de konuşan Bolloré, yapılan her satın almanın müşteriye fayda sağlamak zorunda olduğunu açıklayan, Havas’ın birleşmeler ve yatırımlarla ilgili bakış açısını anlattı.

35 yaşındaki Bolloré şunları dile getirdi: “Problem sahip olduğumuz paranın büyüklüğü değil çünkü finansal duruma baktığımızda her şeyin gayet sağlıklı olduğunu görüyoruz. Düşük ortalamalı bir borç oranımız, bu yüzden yatırımlar yapmak için de oldukça güçlü bir kapasitemiz var. Hem bir fırsat hem de bir tehlike arz eden bir periyodu yaşıyoruz. Euro’larımızı çok fazla artırabiliriz ama harcamaya ihtiyaç duyduğumuzda ulaşabileceğimiz bir paramız olsun diye değil. Yatırımlar için rasyonel bir bakış açısına ve değişimin yumuşak olacağından emin olmaya ihtiyacımız var.”

Birleşme ve yatırımlar için şirketlerin ne kadar para ayırdıkları fark etmeksizin, bu süreçlerin kolay olmadığını ve çok fazla çalışma gerektirdiğini söyleyen Bolloré, “M&As’te bir artı bir hiç bir zaman ikiye eşit değildir. 2.1 ve hatta 0 bile olabilir ki bu da felaket demektir” diye konuştu.

Bolloré sözlerine şu şekilde devam etti: “Bizim için soru, bu işlerin insanlara ve müşterilere ne fayda sağlayacağıdır. Belki yeni işe ve müşterilerin mutluluğuna odaklanmamakla hata yapıyoruz ama hiçbir şey beni bir müşteri kaybetmekten daha fazla kızdıramaz. Bir müşteri kaybettiğimizde yaşadığım acı hissi, yeni bir iş aldığımızda yaşadığım sevinçten daha güçlü. Yeni bir müşteri kazanmak bize daha pahalıya mal olabilir.

Havas 2014 yılında, “dijital, teknoloji ve yaratıcılıkta güçlenme” sağlamak için satın almalara 53 milyon dolar harcadı. Bağımsız dijital ajans Work Club’ı ve doğrudan yanıt ajansı Revenue Frontier’i satın alması bu satın almalara birer örnek niteliğinde.

Bolloré son olarak, “Hiç kimse geleceği öngöremez bu yüzden endüstrinin açık fikirli olabilmesi ve adapta olabilmesi gerekir. Palais’de bu hafta gelecek hakkında çok fazla konuşma yapıldı fakat hiç kimse bunların gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini bilemez” dedi.

 

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.