artwork

Yannick Bolloré: “Değişim Havas için bir fırsat olabilir”

10 sene önce

0

David Jones’un istifasının ardından Havas’ın yeni CEO’su olarak göreve başlayan Yannick Bolloré, holding şirketinin global müşterilere hizmet vermek için yeterince büyük olduğunu ancak gelecekte  bir satış olma ihtimalinin de devam ettiğini belirtti.

Havas’ın yeni CEO’su Yannick Bolloré

Havas’ın en önemli ortağı Vincent Bolloré’nin oğlu,  33 yaşındaki Bolloré, Havas Media Group ve Havas Worldwide reklam ağını içeren grubun yeni lideri olarak ilan edildi. Kendisinden önce görev yapmakta olan David Jones 15 yılın ardından bir teknoloji şirketi kurmak için istifasını verdi.

Havas’ın uzun vadeli planının bağımsız bir yapıda kalmak mı yoksa başka bir holding grubuyla birleşmek mi sorusuna Bolloré skalanın çok önemli olduğunu bildiğini belirterek cevap verdi: “Özellikle medyada, hatta yaratıcılıkta da skala çok önemli. Müşteriler giderek daha çok global bir şekilde organize oluyorlar… Dolayısıyla global bir şekilde organize olmuş ortaklara ihtiyaçları var.”

Havas, yıllık 1,6 milyar sterlinlik geliriyle büyük global holding şirketlerinin en küçüğü.

WPP (10,4 milyar sterlin) ve Omnicom (9,25 milyar sterlin) sahip oldukları yıllık gelirlerle Havas’ı gölgede bırakıyorlar. Omnicom 2013 yılında, Publicis Groupe ile birleşerek dünyanın en büyük reklamcılık grubunu oluşturmak için adım attı. Bu durum WPP veya Dentsu’nun pazardaki nüfuzunu kuvvetlendirmek için Havas’ı satın alabileceği yönünde spekülasyonların oluşmasına neden oldu.

Bolloré konuyla ilgili “Önemli olan en büyük olmak değil, en uygunu olmak.” yorumunu yaptı ve Havas Media Group’un son zamanlarda kazandığı Emirates ve LG Electronics gibi global markalardan bahsederek bu kazanımların Havas’ın global bir oyuncu olduğu gerçeğine işaret ettiğini söyledi.

Paris’ten yönetimdeki değişikliklerle ilgili duyurularda bulunmak için konferans konuşmasına katılan  Bolloré, “100’den fazla ülkedeyiz, yani global bir büyüklükteyiz ve müşterilerimize global bir şekilde hizmet edebilecek ve başarılı olabilecek kapasitedeyiz.” dedi ve ekledi: “Global müşterilerimizin işlerini yürütmek, özellikle de teknoloji şirketleriyle global anlaşmalar gerçekleştirmek için yeterince büyüğüz. Sosyal medyanın her şeyi kökünden değiştirdiğini biliyoruz. Bu yüzden bence iletişimin yeni paradigmasına uyum sağlayabilmemizi sağlayan bir büyüklükte devam etmemiz önemli.”

“Yaşamakta olduğumuz hızlı dünyada uzun vadeli bir strateji geliştirmek de çok önemli. Sahip olduğumuz barışçıl hissedarlık yapımız uzun vadeli bir strateji geliştirmemize yardımcı oluyor.”

Bolloré son olarak Jones’u şirkete vermiş olduğu 15 yıllık emekten dolayı tebrik etti ve liderlik pozisyonundaki değişimin oldukça düzgün bir şekilde gerçekleştiğini ve bunun Havas için bir fırsat olabileceğini belirtti.