artwork

“Yandex Dijital Billboard” bir ilke imza atıyor

6 yıl önce

0

Geçtiğimiz günlerde yeni reklam modelleri üzerine bir tanıtım etkinliği düzenleyen Yandex Dijital Billboard ürünüyle yeni bir ilke imza attı.

Son dönemde lokasyon bazlı reklam çalışmalarına öncülük yapan Yandex, dijital iletişime navigasyonda daha farklı bir boyut getiren lokasyon bağımsız “Dijital Billboard” adlı yeni reklam modelini tanıttı.

Yandex Navigasyon’un Kolektif House-Levent’te düzenlediği etkinlikte medya planlama ajanslarından ve markalardan 100’den fazla katılımcı yer aldı. Etkinliğin açılış konuşmasını Yandex Türkiye Ülke Müdürü Onur Karahayıt yaptı. Yandex Navigasyon’un reklam modellerini yaklaşık bir yıl önce devreye aldıklarını belirten Karahayıt şunları söyledi:

“Bu kısa sürede muazzam bir iş başardık. Otomotivden giyime, gıdadan inşaata kadar farklı sektörlerden markalara hizmet veren bir reklam mecrası haline geldik. Navigasyon reklam modellerimizi yeni özelliklerle geliştirmeye devam ediyoruz.”

Rusya’dan sonra ikinci büyük pazar Türkiye

Etkinliğe, Yandex’in merkezinin bulunduğu Rusya’dan katılan Yandex Navigasyon Ürün Müdürü Mikhail Vysokovskiy, Yandex Navigasyon’un global vizyonu ve geleceği hakkında bilgiler verdi. Türkiye’nin dünyadaki tüm Yandex Navigasyon ekosistemi içinde yüzde 20 payının olduğunu vurgulayan Mikhail Vysokovskiy, “Rusya’dan sonra ikinci büyük pazar olan Türkiye, bizim için çok değerli” dedi.

Yandex Türkiye Reklam ve Satış Direktörü Doğan Balamir Nazlıca ise yaptığı konuşmada Yandex’in dijital pazarlama vizyonunu anlattı ve yeni ürünleri olan “Yandex Dijital Billboard” reklam modelini tanıttı. Nazlıca, “Yandex Navigasyon ayda 80 milyon kez açılıyor. 4,5 milyon tekil kullanıcıya sahibiz. Araştırmalarımıza göre İstanbul’da insanların haftada ortalama 10-12 saati trafikte geçiyor. Biz de bu trafik ekosisteminin önemli bir parçası olarak markalara müşterilerine dokunabilecekleri yenilikçi fırsatlar sunuyoruz” açıklamasında bulundu.

Dijital Billboard sayesinde isteyen her marka navigasyonda reklam verebilecek

Şimdiye kadar müşterilerine “Markalı Sesli Navigasyon”, “Markalı Pop-up Pin” ve “Özel Kategori” reklam modelleriyle hizmet verdiklerini belirten Nazlıca, “Yandex Dijital Billboard” ile tüm markaların artık herhangi bir mekana yönlendirmeksizin yeniliklerini ve kampanyalarını duyurabileceğinin altını çizdi. 

“Ağırlıklı olarak trafiğin yoğun olduğu noktalarda bu reklamları kullanıcılara gösteriyoruz. Yeni modelimizi bayram süresince önemli markalarla birlikte denedik ve çok başarılı sonuçlar elde ettik” diyen Nazlıca, kullanıcı deneyimine zarar vermemek için çok titiz davrandıklarını, bu nedenle belli oranda reklama yer verdiklerini sözlerine ekledi.

Yeni model Decathlon’a başarı getirdi

Etkinlikte konuşmacı olan Decathlon markasının temsilcisi Büşra Günaydın, Decathlon’un Yandex Navigasyon reklam modelleriyle elde ettiği başarı hikâyesini paylaştı: “Omnikanal stratejimizle kullanıcılarımıza farklı bir kanaldan dokunmak, onlara farklı bir deneyim yaşatmak istedik. Çoğu müşterimizin mağazalarımızdan alışveriş yapmadan önce internetten araştırma yaptığını biliyoruz. ‘Markalı Pop-up Pin’ modelini kullanarak bu online yolculuğu Yandex Navigasyon üzerinden devam ettirdik ve mağazalarımıza trafik oluşturmayı başardık. 1 milyon pin görüntüleme, 7 bin 500 bin pin tıklama ve reklam metni görüntüleme elde ettik. Reklamlarımızı gören kullanıcıların da yüzde 2’si Decathlon mağazalarına rota oluşturdu.”

Mercedes-Benz Otomobil Showroomları’na 16 bin rota oluşturuldu

Mercedes Benz Finansal Hizmetler’den Aylin Güngör ise şunları söyledi:

“Dünyada dijital teknolojilerin yaygın kullanımı otomobil alımlarındaki karar verme sürecini de etkiliyor. İnsanlar araç almadan önce minimum 10 saat internette araştırma yapıyor. Türkiye’de seyahat ve ulaşım planlaması konusunda uygulama mağazalarında en çok indirilen ve kullanılan uygulamalardan biri olan Yandex Navigasyon, bizim için çok önemli bir mecra. ‘Markalı Pop-up Pin’ ve ‘Özel Kategori’ reklam modellerini kullanarak düşük faizli otomobil kampanyalarımızı kullanıcılara duyurduk. Mart 2018’de navigasyon üzerinde 30.3 milyon logo gösterimi elde ettik. Mercedes-Benz Otomobil Showroomları’na 16 bin rota oluşturuldu. Yandex’in değerli katkısıyla başarılı bir kampanya iletişimi süreci geçirdik ve satışlarımıza olumlu etkisini gördük.”