artwork

Yalnızca emoji kullanılan sosyal ağ

10 yıl önce

0

Yakın zamanda, rehberinizdeki kişilere basitçe “Yo” demenize olanak sağlayan uygulamanın, yarattığı sansasyonla birlikte, birçok taklidi yapıldı. Bu taklitlerden en çok ilgi göreni ise aynı mantıkla çalışan ancak “Yo”yu, Game of Thrones dizisinin ünlü karakteri Hodor’un repliği “Hodor”la değiştiren bir uygulamaydı.

Geçtiğimiz günlerde çıkan “Yo”dan ve Unicode Consortium’un 250 yeni emoji eklemesinden etkilenen Emoj.li de insanlara tamamen emojilerle iletişim sağlayacak bir sosyal ağ sunuyor. Bu ağ, Technical Difficulties isimli teknolijinin eğlendirici taraflarına bakan internet yayınının İngiliz versiyonunun üyeleri Matt Gray ve Tom Scott tarafından geliştirildi. (Gray ve Scott bu projenin tamamıyla bağımsız olduğunu söylüyorlar.)

Tanıtım videosunda, kurucularının açıkladığına göre eğer Facebook’u ve Twitter’ı fazlasıyla karışık ve bunaltıcı buluyorsanız ya da hashtag ve spamlerden bıktıysanız, bu yeni sosyal ağ çok daha basit bir iletişim öneriyor ve spam olmayacağını garantiliyor çünkü, “spam için bir emoji yok.”

Şu an Facebook ve Twitter’ın yerine geçebilecek bir sosyal ağ fikri fazlasıyla tartışmalı ancak ikili bu uygulamanın modern sosyal ağlardaki kötü her şeyin çözümü olacağını iddia ediyorlar. Tanıtım videosunda Facebook ve Twitter eleştirisi getiren “emoj.li”nin bu iki uygulamanın en çok eleştirilen, kısa ve anlamsız iletiler yollama özelliğini bir adım öteye götürüyor olduğu gerçeği ise ilginç.

Emoji’nin yükselişi

İlk önce Japonya’da popüler olan ancak son yıllarda kullanımı hızla yayılan emoji, Japonca’da gerçekten ‘resim’(e) + ‘harf’(moji) kelimelerinin birleşiminden oluşuyor.

Emoj.li kullanıcıların birbirine yalnızca emoji yollamalarına izin veriyor. Hala tam anlamıyla uygulamanın nasıl çalışacağını açıklamayan ikili “Kullanıcı adlarının da emoji olması gerektiğini fark edene kadar bunu yapmaya tam anlamıyla karar vermemiştik. Ancak o noktada ikimiz de kahkalara boğulduk ve bunu yapmamız gerektiğini anladık.” diyor.

Bu uygulamanın tutup tutmayacağı bilinmez ancak bazıları sitenin gerçekliğiyle ilgili şüpheleri olduğunu dile getirseler de, kurucular her şeyin gerçek ve yasal olduğu konusunda ısrarcılar. Uygulamanın satirik bir biçimde yapıldığını kesinlikle reddediyorlar ve uygulamanın iOS için çok yakında, diğer platformlar için de yıl sonuna kadar kullanılabilir olacağını söylüyorlar.

Bugün Emoj.li twitter sayfasında duyurulana göre, yalnızca emojilerden oluşan, rezerve edilmiş kullanıcı adı sayısı 50.000’i geçti ancak Matt Gray and Tom Scott’a göre “250.000’den fazla ikili emoji kombinasyonu mümkün olduğu için hala fazlasıyla yer var.” İkili uygulamanın temmuz sonu ağustos başı aralığında kullanıma açılacağını öngörüyor.

 

Kaynak: Mashable

 

 

Senin için
Tümünü göster
Netflix Türkiye’ye karşı ayaklanma

Aynı yüzler, aynı hikayeler, aynı kalemler…...