Yalan haberlere karşı Facebook’tan yeni bir girişim

5 sene önce

0

Fransa’da başkanlık seçimlerinin yaklaşmasıyla Facebook, Google ile beraber yalan haberlerle mücadele etmek için bir girişim başlattı.

Reuters’ın haberine göre, Facebook, Nisan ve Mayıs aylarında düzenlenecek ulusal seçimlerde sahte haberlerin yayılmasını önlemek amacıyla Fransa’nın önde gelen haber organizasyonları Agence France Presse, BFM TV, L'Express ve Le Monde ile birlikte çalışarak. Cross Check adındaki girişim Google’ı da içine alıyor.

Google ve Facebook, bundan önce de bir araya gelerek Amerika’daki başkanlık seçimleri kampanyası sırasında sahte haber sitelerini engelledi.

Facebook, Amerika’daki başkanlık kampanyası sırasında yayılan sahte haberlerin yayılmasını engellemek adına yeterince çaba göstermediği için ciddi ölçüde eleştirilmişti. Bu nedenle de Campaign 2016 yılı için Medium of the Year (Yılın İletişim Aracı) ödülünü kazanamadı, halbuki önceki senenin kazananı Facebook olmuştu ama bu sene ödülü hak etmediğine karar verildi.

Facebook’un sahte haberlerle mücadele etmek adına attığı bir diğer adım da Amerika’daki okurların sahte yazıları engellemesini kolaylaştırmak oldu.

Senin için
Tümünü göster
Depremzedelere destek için kime, nereye ve nasıl başvurabiliriz?

Depremin yıkıcı sonuçlarını biraz olsun hafifletmek için yardımda bulunabileceğimiz iletişim...

Mastercard yaratıcı yeteneği destekliyor

Mastercard, İngiltere için çalıştığı güncel kampanyasında öğrencileri topluyor...

Amazon’dan Türkiye’deki deprem felaketi için yardım

Amazon, Türkiye’nin içinde bulunduğu doğal afet durumuna yardımcı olmak amacıyla...