Yakın gelecek öngörüleri: Sinema

Amplifi’den Ruth Cartwright 2017’de reklam sektörünün sinema alanında neler yapabileceğini ve gelişen teknolojiyle beraber ortaya çıkan fırsatları anlatıyor.

Tüm ekranların annesi: Sinema… Benzersiz, merak uyandırır ve diğer medya organlarının yapamadığı şeyleri ortaya koyar. İnsanlar sinemaya gider çünkü izleyecekleri filme karşı bir tutkuları olur. ‘Vay be’ demek isterler ve böylesine premium, etkili ve düzenli bir deneyime para ödedikleri için mutlu olurlar. Sinemanın yıldan yıla hem İngiltere’de kabul görmesi hem de gelirinin artması da rekor düzeyde rakamlara ulaştığını kanıtlıyor. Üstelik 2016 yılında gelirlerinde 248 milyon paund yükselme beklenen bu alan, Warc’un bu yıl için yaptığı tahminlere göre de yüzde 2.6 daha büyüme gösterecek.
Sinema için zor olan ise gelir artışı gösterse de bu alanın hala yenilik yapmaya uygun olduğunu göstermek. Ama mecra, yatırım toplama adımlarında ve güçlü film eleştirileriyle harika bir yerde. Hatta box-office gelirleri Kuzey Amerika’da geçtiğimiz yıl 11.4 milyar doları buldu. Bence bu ivme markalara da ajanslara da sinema üzerine para harcama konusunda güven verip cesaretlendirmeli.
Digital Cinema Media’dan Tom Linay’e göre bu yılın başlangıcı şimdiden güçlü gözüküyor çünkü şu an ödül sezonu ve büyük stüdyolar “büyük ekranda sunabileceklerinin en iyisini” vitrine çıkarmak istiyor.

Film için güçlü bir yıl

Martin Scorsese ve Ang Lee’nin yeni filmleri, aynı zamanda Trainspotting’in devam filmi gişede oldukça iyi sonuçlar alacağını vadediyor. Hatta The Batman Movie, Sing ve Emma Watson’ın başrolünde yer aldığı live-action, yeniden çekim filmi olan Beauty and the Beats’i de göreceğiz. Aynı zamanda The Fate of the Furious (The Fast and the Furious serisinin sekizinci filmi); Marvel yapımı Guardians of the Galaxy Vol 2.; Ridley Scott’un Alien: Covenant’ı ve Pirates of the Caribbean’ın beşincisi olan Dead Men Tell No Tales gibi devam filmlerini de yeniden beyaz perdede görebileceğiz. The Mummy, Logan, Spider-Man: Homecoming, Blade Runner 2049 ve Kingsman: The Golden Circle da 2017 film listesindeki yerlerini alıyor.

2017 yılı, 2015’te vizyona giren The Force Awakens ve 2016 yılındaki Rouge One’dan sonra gelen Star Wars: Episode VIII ile bitecek ve filmin gişede harika sonuçlara ulaşacağı şimdiden tahmin edilebiliyor.

Sinematik yenilikler

Sinema için mükemmel olan, uzun süreli ve ilgi çekici içeriğe kendilerini sokmaya istekli olan izleyicilere halihazırda sanal gerçeklik çevresinde yenilikler yapması olmuştur. Sinemanın izleyicileri eğlendirmek ve onlara benzersiz bir deneyim sunmak için VR’ı faydalı hale getirmesi oldukça anlamlı. Geçen yıl Eylül ayında Xbox, Forza Horizon 3’ü tanıtmak için İngiltere’nin ilk 4DX sinema reklamını yayınlamıştı. Xbox, bu hamlesiyle reklamcılar için çıtayı çok yükseğe taşımış, oyun ve gerçek dünya arasındaki çizgiyi epeyce bulandırmıştı. 4DX de yüksek teknoloji hareketli koltukları ve özel efektleriyle sinematik teknoloji adına en büyük yeniliklerden birini hayata geçirmesiyle dikkate değer olduğunu kanıtlamış oldu. Sayısız marka 2017 yılında bu teknolojiyle damga vurma girişiminde bulunacak.

Mobil için şafak söküyor

Mobil nihayet bu yıl yaşını doldurup yetişkinliğe adım atacak. Birçoğumuz deja vu hissini yaşıyoruz çünkü önceden yükseleceğini sandığımız birçok yanlış şey gördük. Ama mobil kesinlikle medya planlarımızın en önemli kısmında yer alacak. Digital Cinema Media ve dinamik mobil reklam şirketi Mobsta arasındaki yeni reklam iş birliği ile iki şirketin müşterileri için “gelişmiş mobil strateji çözümleri” sunacağını göreceğiz. Mesela sinema reklamlarını kullanarak sinemaseverleri daha hızlı bir şekilde aksiyon almak için teşvik edebilecekler. Geçen yıl Campaign iş birliğiyle Digital Cinema Media Awards’ta tek ödül kazanan DFS iyi bir örnekti.

Doğru karışımı bul

Sinemanın büyümesi için daha geniş görsel ve işitsel medya organlarının karışımının değerli olacağını kanıtlamaya ihtiyacı var. Mecranın gelecekteki gelişimi medya ajanslarının çoklu platformlardaki planlarının dengesine ve genel kampanya amaçlarına bağlı olarak gelişim gösterecek. Müşterilerin diğer medya organlarının bütçelerinin yüzdesini nasıl ayarladıklarını bilmeye ihtiyaçları var.
Kampanyalar genelinde erişim ve frekans üzerine odaklanmamız gerekir. Geleneksel olarak bütçeyi TV’den online videoya kaydırdığımızda artan bir erişim gördük – ancak “dikkatli” bir erişim elde ettik. Şimdi bakmamız gereken şey televizyon, video-on-demand ve sinemada doğru medya karışımı. Sinema, müşteriler ve markaların tüketicilerin dikkatini çekmek için kademeli erişime ulaşmasını değil piyasadaki “dikkatli” erişimin üzerinde durmayı tercih etti. Mecra bunu büyük bir miktar haline getirdi.
Şimdi, televizyon genelinde doğru medyanın karışımı olması ve Amplifi’nin yaptığı işin merkezinde bulunan görsel-işitsel malzemeyle, hem erişimin hem de sıklığın dikkate alınarak markalar için önemli stratejiler üretebileceğimizin yanında çok önemli olan rekabetçi yatırım getirisine de bakmamız gerekiyor. Sinemanın geleceği olumlu görünüyor. Büyük ekranın markaların büyümesini uyarması kanıtlanmış bir kabiliyet olunca reklamcıların iştahı uzun vadede daha da artıyor.

Amplifi’ın AV Başkanı

Ruth Cartwright

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Şubat 2017 sayısında yayınlanmıştır.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.