Yakın gelecek öngörüleri: Reklam Ajansları

Endüstrimiz için daha uzun adımlar atmanın zamanı geldi. Lucky Generals’in Kurucusu Helen Calcraft, belirsizliği kucaklayıp, onunla hayal gücü ve kararlılıkla mücadele etmeyi öneriyor.

 Çoğumuz için 2016, unutulacak bir yıl oldu. Önce David Bowie’yi kaybetmemizle başlayan yıl, ardından bize Brexit’i ve Trump’ı getirdi. Endüstri sohbetleri ise çeşitlilik skandalları, günlük sıkıntılar ve varoluşsal tehditler etrafında dönüyor gibi görünüyordu. Bu arada, araştırma raporları da ajans – müşteri ilişkilerinin tüm zamanların en düşük seviyesine indiğini söylüyordu.

Eğer bütün bu saydıklarım hala yeterli gelmediyse, bazı uzmanlar daha da kötüsünün geldiğini söylüyorlar: Politik belirsizlik, düşük üretim ve durgun bir büyümeyle beraber 2017’de başka global bir durgunluk olacak. Yani belki de artık çantamızı toplayıp, konservelerimizi alıp, doğaya dönmeliyiz. Endüstrimizi robotların, ad blocker’ların ve in-house ekiplerin devralmasından önce kapatıp gitmemiz iyi olmaz mı?

Hayır.

Ben iyimserim. İşimi seviyorum. Bu endüstriyi seviyorum. Olumsuzlukların üstesinden gelmek için insan gücüne inanıyorum. Belirsizliği kucaklamak zorunda olduğumuza ve hayal gücüyle kararlı olarak başa çıkabileceğimize inanıyorum.

Peki o zaman şimdi, 2017’yi tüm doğru sebeplerle hatırlayabileceğimize dair alçakgönüllü düşüncelerimi önermeme izin verin.

Öncelikle, bu endüstride hiçbir zaman daha iyi olarak hatırlanabilecek bir zaman olmayacak. İşletmeler avantaj elde etmek için yaratıcılığa her zamankinde de fazla güveniyor. Bunu temin etmek için dıştan bir perspektife her zamankinden de fazla ihtiyaç duyuyorlar. Bu kıvılcımın nereden geldiğini her zamankinden de fazla umursamıyorlar. Ajans çapının eski kuralları, yaş ve disiplin sorunu daha az ve yeteneğin yeni gereklilikleri, açlık ve çeviklik daha önemli. Yani pazarın aşırı tedarik edildiğini veya endüstrinin başarısızlığa uğradığını kimsenin söylemesine izin vermeyin. İyi insanlar için her zaman yer olacaktır ve 2017 aşağıda sıraladıklarımı yapan herkes için harika olacak.

İşe farklılık yaparak alın

Çeşitlilik, 2016’daki en büyük konuşma konusuydu. Bütün acizliğiyle, bu iyi bir şeydi: çok uzun süre, tüm bu meseleler (ya da aslında mesele şuydu ki- çünkü kadınlar, etnik azınlıklar, engelliler, LGBTİ’ler, işçi sınıfı çocuklar ve daha yaşlı çalışanlar için karşılaşılan zorluklar açıkça farklıdır) tabuydu. Ama sempatik sözcükler bizi sadece şimdiye kadar olan duruma getirecektir. Daha karanlık günlerimde, birçoğunun göz önünde olması gereken bu meseleler hakkında konuştuğunu ve bunun yeterli olacağını umduğunu hissediyorum. Endüstrinin dışardaki dünya ile temasta kalabilmesi için daha fazla çeşitliliğe ihtiyaç duyduğuna artık kesinlikle şüphe yok. Bu yıl tamamen konuşmayı harekete geçirmekle ilgili olmalı ve kazananların daha az, daha hızlı söylüyor olması gerekecek.

Daha fazlasını daha hızlı yapın

Önceki yıllarda, bu söylediğim makul olmayan bir müşteri talebi olarak gösterilmiş olabilir. Ama 2017 yılında, bu söylem bağra basılmalı. Bu günlerde, iyi ajanslar muhteşem iş üreten üreticilerdir. Eyleme karşı bir önyargıları vardır. Pratiğin mükemmel yapmasa bile ilerleme kaydettirdiğini fark ederler. Ve niceliğin, mutlaka kaliteye düşman olmadığını anlarlar. Aslında, şaşırtıcı bir şey yaratmadan önce bazen çok fazla deneyime ihtiyacınız var. Yani bu yıl, kahvenizden bir yudum aldıktan sonra, en geri kalmış müşterinizle başlayın ve işleri halledin.

Daha akıllı olun

Ajans süreçlerini yavaşlatabilen bir şey ise kötü bir şekilde tasarlanmış araştırmadır. Ve 2016’da anketörler için harika bir yıl değildi. Yani belki de şu an, daha zeki olmak için daha zekileşebilmemizi yansıtan iyi bir zamandır. “Büyük veri”nin önemli bir şey oluşundan yıllar sonra, çok fazla sayıda pazarlamacı hala gerçek bir içgörünün giderleri pahasına reklamcılığın en ufacık detaylarına odaklı bir halde. Müşterilerimizin hayallerini ve davranışlarını daha iyi anladığımız için vurguyu değiştirmeliyiz. Planlamanın kurucularından birinden ödünç alarak, 2017, “reklam tweaker’lara değil “büyük stratejistlere” ait olacak.

Birlik olun

Eğer tüm bunlar kulağa ağır iş olarak geldiyse, iyi haber: Bunu kendi başınıza halletmeniz gerekmeyecek. Tüm sektörde, büyük ve küçük ajanslar yeni ortaklıklar çalışma yollarını keşfediyorlar. Yakınlarda gerçekleşen birkaç örneğin adını vereyim: Karmarama, Accenture’a satıldı. Omnicom, sadece McDonald’s’a ait olan bir ajans kurdu. WPP, Snapchat ve Vice Media ile iş birliğine gitti ve biz de benzer düşünen girişimciler grubunu kurmak için Lucky Enterprises’ı kurduk. Tüm bu farklı hamleler tek bir ortak gerçeği yansıtıyor: Gelecek belirsiz ve çevrenizde size yardım edecek bazı akıllı arkadaşlarınız olmalı.

Daha az adım atın

Güzel bir haber daha, bu yıl hepimiz daha az atış yapıyor olacağız. “Bekle bir saniye”. Ağladığını duyuyorum. “Şüphesiz, bu hamle, adanın tabutuna bir başka çivi çakmak değil mi?” Ancak, mevcut müşterilerle daha güçlü ilişkiler kurmamıza izin verecek olması nedeniyle -ki tekliflerimizi genişletip cesur işler yapabiliriz, tam teşekküllü sahanın doğal düşüşü büyük bir fırsattır. Sonra, gerçek ve muhteşem bir fırsat geldiğinde, tam gaz peşine düşebileceğiz. 2017’de takip edeceğimiz model budur, yani bundan böyle bir pazarlama departmanı resepsiyonunda bize çarpma ihtimaliniz az olacak. (Ama eğer çarparsanız dikkat edin, çünkü görev üzerinde olacağız!)

Hiçbir şeyden korkmayın

İşte sona geldik. Geçen sene; yapay zeka terörlerinden, satın almalara, dijital dolandırıcılık ve diğer tehditlere kadar birçok endişeyle domine edilmiş gibi görünüyordu.

Şimdi, bunların bazılarının endüstrimiz için büyük zorluklar taşıdığı gerçeğinden uzaklaşmak yok. Ancak, robotik, tembel, yaratıcı olmayan veya sahtekâr davrananlar için orantısız olarak sorunludurlar. Herkes için, bu alanlardaki artan inceleme bir fırsat sunuyor. Ve şimdi bu endüstrinin daha uzun adımlarla yürümesinin ve A oyunumuzu getirmenin tam zamanı.

Önümüzdeki yıl mükemmel olacak ve sıkıcı olmayacak. Hadi ama! Şimdi rujumuzu sürmenin ve 2017’ye değindiğimiz gibi girmenin zamanı.
 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.