Yakın gelecek öngörüleri: Mobil

Tüketicileri yakalamak için mobil harcamalar da giderek artıyor, ajansların ve markaların artık bunu akıllarında tutmaları, buna göre de hareket etmeleri gerekir.

James Hilton, M&C Saatchi Mobile Global CEO'su

Bu yıl mobil için çok büyük bir yıl olacak. 2017’ye girerken mobilin hakim olduğu alanlar genişlemeye devam edecek: arama, görüntüleme, tüketicilerin çevrim içi olma durumları, e-ticaret yürütmek ve çoğu dijital reklam harcamalarında baskın olarak karşımıza çıkacak olan yine mobil olacak.

Mobil harcamalar 2016’da masaüstüne göre daha büyük oldu. eMarketer’a göre bu durum televizyona ve basılı alana göre üstünlüğünü korumaya da devam ediyor. Bu istatistiklerin hepsi gösteriyor ki mobil, markaların tüketicilere erişmesi ve tüketicilerin ilgisini çekmek için en uygun alan.

İngiltere, mobilin tüketim harcamalarına ve tüketici harcamalarına hakim olması açısından ABD’nin önünde kalıyor ancak bu boşluğun 2017 sonuna kadar tamamlanmasını bekliyoruz. Amerika, mobil büyümenin neredeyse tamamını oluşturuyor. Sadece büyük reklam dolarları yüzünden değil, aynı zamanda platformların doğduğu yer de bu ülke. Mobilin yaygın olduğu, mobil öncelikli tasarlanmış Snapchat, Instagram, Twitter ve Facebook ile Google gibi platformların da doğduğu yer. Asya Pasifik de yine mobil cihazlar için muazzam bir pazar ama bölgedeki davranış İngiltere ve Amerika’ya göre biraz daha farklı. Gelişmekte olan ülkelerde hızla yükselen orta sınıfın olduğu bölgelerde teknoloji nesilleri bile aşabiliyor. Bu tüketici davranışı, Asya’daki Black Friday tarzı bir satış günü olan Singles Day’ın en yeni rakamlarına da yansıdı. Kasım 2016’daki Singles Day, 17,8 milyar dolara kadar satış yaptı ve bunun % 82’si mobil cihazlardan geliyor. Çin’de 800 milyon akıllı telefon kullanıcısının olduğunu ve bu kullanıcıların yarısının e-ticaret devi Alibaba.com’da faal olduğunu fark ettiğinizde, bu sadece işlerin biraz daha büyüdüğünü gösterir. Adobe Digital Index’e göre, Black Friday’de ABD’de gerçekleşen satışlar 1.2 milyar dolarda, bu satışlar mobil cihazdan % 40’a ulaşarak 3 milyar doları aştı. Peki 2017’de neler tutacak? Büyük verilerden Şeylerin İnterneti’ne kadar her yıl olduğu gibi bu yıl da tüketmek, iletişim kurmak, çalışmak ve eğlenmek adına yeni paradigmalar vaat ediyor.

Daha sezgisel

Yapay zeka ve makine öğrenimi, 2017’de büyük bir oyun değiştirici olabilir. Google’ın CEO’su Sundar Pichai, geçen yıl dünyanın en büyük internet şirketinin mobil cihazlardan başlayarak yapay zeka ilkesine geçeceğini açıkladı. Tüm büyük teknoloji oyuncuları ki Google’ın DeepMind’i buna öncülük ederek bu alandaki yatırımlarını yoğunlaştırıyor. DeepMind, geçtiğimiz yıl Go dünyasının şampiyonunu yenerek makine öğrenimini etkileyici bir şekilde sergilerken, aynı teknolojinin en çok etkilendiği gerçek dünya meselesine nasıl uygulandığını da belirtti. DeepMind, verilerdeki kalıpları bulup gerekli değişiklikleri uygulayarak Google’ın veri merkezinde % 15 enerji tasarrufu sağlamayı başardı. Makine öğrenimi, doğru zamanda doğru yerde, doğru mesajla doğru kitleye daha etkili bir şekilde ulaşmak için mobil verileri ve kalıpları daha iyi anlamamıza yardımcı oluyor.

Reklam dolandırıcılığı ile mücadele

Aynı derecede önemli olan bir diğer konu da daha karmaşık mobil ekosistemde makine öğrenimi, verilerin trendlerini belirleyerek reklam dolandırıcılığının meydan okumasıyla mücadele etmemize yardımcı oluyor. Reklam endüstrisi hâlâ dolandırıcılık ve standartlar konusunda masaüstünü öncelikli olarak düşünüyor. Artık markaların mobil cihazlarda milyonlarca sterlini boşa harcamamasını sağlamak için platformların gelişmesi gerekiyor. Karmaşık yapıdaki ekosistemler, mobil izleme gereksinimleri ve zorlayıcı ilişkilendirme modelleri nedeniyle birden fazla mobil işletim sisteminde çalışırken ek önlemler alınmalı.

Mobili ilk sıraya alın

Mobilin yükselişi ve devamındaki hakimiyeti bir süredir gözler önüne serildi. Mobilin masaüstünü aşacağı bir durum söz konusu artık. 2017’de gerçekleşmesi gereken büyük değişim, mobil cihazların artık bir kanal olarak görülmemesi ve bunun yerine tüm dijital cihazlar için varsayılan görünüm olarak ele alınması yönünde. Mobil-öncelik, birkaç yıldır bir medya deyimi olmuştu. Bununla birlikte, çoğu marka için hala eyleme geçirilemeyen bir trend olarak kaldı. Mobil-öncelik’te önce basitçe tüm dijital kanallara yaklaşılmalı: arama, görüntüleme, video, e-ticaret, CRM, performans, web -dijital her şey- mobil tüketiciyle birlikte planlanmalı, tasarlanmalı ve yürütülmeli. Ancak şaşırarak bakıyorum da birçok marka hala bunu gözardı ediyor. Bunun nedeni, çoğunlukla, bazı geleneksel ajansların, mobil dünyada ilk kez dünyaya sunacak donanıma sahip olmamasından kaynaklanıyor. Bu yaklaşımı benimsemeyen markaların tüketiciyle bağlantı kurmaları da giderek zorlaşacak. Ayrıca, tüketiciler de giderek ihtiyaçlarını karşılamayan markalardan ve hizmetlerden uzaklaşıyorlar. 2017’de mobil cihazlar için entegre bir yaklaşımın parçası olmak artık yeterli değil. Entegre yaklaşımı yönlendirmeleri gerekecek.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.