artwork

Yakın geleceğin mobil cihazları

11 yıl önce

0

Bu yazının başlığı “iPhone’un sonu geliyor” olabilirdi. Çünkü yakın gelecekte bildiğimiz cep telefonunun yapısı değişecek. Bunu Google gözlüğü, Apple iWatch ve Samsung’un katlanabilir ekran teknolojileriyle açıklamadan önce web ile cep telefonu benzerliğine dikkat çekmek isterim. Web ile mobil cihazların gelişimi çok benzeşiyor. Sadece mobil cihazlar biraz geriden geliyor. Şöyle ki;

Şimdinin katı, standart kalıp cep telefonlarını (iPhone dahil) Web 1.0’a benzetirsek bir sonraki trend olan katlanabilir ekranlar (Samsung önderliğinde) Web 2.0 olacak. Sonrasında da Google gözlüğü gibi her şeyin havada, belli bir kalıba bağlı olmadığı cihazlar göreceğiz. Bunu da Web 3.0’a benzetebiliriz.

iPhone’un cep telefonu sektörüne 2007’de girmesiyle birlikte getirdiği sadelik ve kalite ile birçok firma kendisini toparlamaya çalıştı. Bu da sektöre daha iyi cihazlar olarak yansıdı, yansıyor. Peki neden iPhone gelecek vaat etmiyor? Çünkü yakın gelecekte onu bekleyen oldukça dişli bir rakibi var: Ne mi o? 9 ay önce duyurulan Google’ın gözlüğü.

Hakikaten öyle değil mi? Bunları yapabildiğimiz gün cebimizde bir telefon taşımak bize gereksiz bir iş gibi gelecek. İşte bu durumun farkında olan Apple, Samsung gibi devler cep telefonu kalıbını değiştirme derdine girdi bile. Nitekim Samsung Türkiye, Facebook sayfasından yeni teknoloji katlanabilir ekranların nabzını yoklamaya başladı.

Apple iWatch konsept tasarım:

Apple ise şu sıralar iWatch üzerine yoğunlaşıyor. Çünkü yukarıda bahsettiğim üzere Apple’ın Google gözlüğüne ciddi bir yanıt vermesi gerekiyor. Bunun da ne kadar içeriği yenilenirse yenilensin kullanılabilirlik olarak eski bir teknoloji olan ve cepte taşınan iPhone’dan geçmeyeceğini çok iyi biliyor. Fakat çözüm iWatch’tan mı geçer ona da ben emin olamıyorum. Çünkü kullanıcılar cep telefonu ekranının büyümesini isterken üreticiler telefonun büyüyüp kullanılabilirliğinin düşmesine takılıyorlar. Bu algıyı yıkmaya çalışıp niş bir kitlenin ürünü olan ürünlere ise Samsung Note 1 ve Note 2’yi örnek verebiliriz. Apple iWatch ile tam bu noktada neler yapacak merak ediyorum. Son olarak Apple iWatch şehir efsanesi mi değil mi diyenlere “Ateş olmayan yerden duman tütmez” hele ki bu duman New York Times‘tan, The Wall Street Journal‘dan geliyorsa :)

Eren Caner / erencaner.com.tr

——————————————————————————————————————

Eren Caner kimdir?

Şu an Galatasaray Üniversitesi’nde Pazarlama İletişimi Yönetimi bölümünde master yapıyor ve mezunu olduğu Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi’nde Sosyal Medyada Marka Yönetimi dersleri veriyor. İş hayatında ve öğretim hayatında “kullanılabilir bilgi’’ vermeye odaklanıyor, farklı verilerle farklı verileri bir araya getirip “akıl yürütmeler” oluşturmayı seviyor, “Keynote” ile sunum yapmaktan zevk alıyor.

Twitter: @erencaner