Site icon Campaign Türkiye

Xiaomı’nin ilk elektrikli otomobili SU7 tanıtıldı

Çin Ulusal Kongre Merkezinde gerçekleşen lansman da açıklama yapan Lei, Xiaomi’nin hedefinin 15 ile 20 yıl içerisinde Porsche AG ve Tesla kadar iyi otomobiller üretmek olduğu ifadeleri ile iddalı açıklamalarda bulundu. SU7 modeli, 800 km menzile ve 2,78 sn’lik 0-100 km/s hızlanma özelliklerine sahip model, otomobil pazarına resmen girdi. Aracın birkaç içerisinde satışa çıkması bekleniyor.

Xiaomi, otomobil üretim planını ilk defa 3 yıl önce 30 Mart tarihinde duyurmuştu ve bu üretime 10 milyar yuan (1,4 milyar ABD doları) yatıracağını belirtmişti. Xiaomi SU7’nin menzil değerlerini açıklayan şirket, standart modelde 668 kilometreye kadar menzil değeri sunulacağını söyledi. 800V altyapı ile 5 dakikalık şarj ile 220 kilometre yol gidebilecek otomobil, 15 dakikalık şarj ileyse 510 kilometre menzil değerine ulaşabilecek.

İşte SU7

Bagaj kısmını kaplayan ışık barı ve marka yazısı otomobilin arka planında çarpıcı bir tasarım oluşturmakta. Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığının verilerine göre Xiaomi SU7, 4997 mm uzunluk, 1963 mm genişlik ve 1455 mm yükseklik değerine sahip olacak. SU7 otomobil iç dizaynı ise, “akıllı kabin” olarak anılacak tasarımında, tam dijital ekran ve orta kısmında büyük bir bilgi-eğlence ekranına yer verilecek. Arka koltukta oturacak yolcular için tablet boyutunda ekranlar yer alacak. Xiaomi SU7’deki ekranların hepsi, HyperOS işletim sistemiyle çalışacak.

Model aynı zamanda yapay zeka destekli otonom sürüş sistemine sahip olacak. LiDAR teknolojisine, akıllı sürüş ve park sistemlerine yardımcı olacak.

SU7 Adının Hikayesi

Speed Ultra’nın kısaltması olan SU’dan gelen otomobilin rakiplerine göre yüksek hızlanma özelliği taşıdığını ifade eden İcra Kurulu Başkanı Lei Jun, “süper elektrikli motor” teknolojisine sahip olduğunu ifade ediyor. June yaptığı bir açıklamada, “SU, Speed ​​Ultra” anlamına gelir. SU7 bir performans canavarı olacak, bizi izlemeye devam edin” ifadelerine yer verdi.

Şirketin açıklamalarına göre, otomobil toplamda 2 versiyondan oluşacak. Diğer versiyon, “SU7 MAX” olarak karşımıza çıkacak. Modern ve çarpıcı renk özeliklerine sahip olan otomobil, led destekli büyük farkları, çoğunluğu kapalı ızgarası ve tasarım çizgilerine sahip olacak.

Exit mobile version