artwork

X, reklamverenleri geri kazanmak için yeni hassasiyet kontrolleri sunuyor

2 ay önce

0

Musk kısa süre önce satın alanların güvenlik, içerik ve çok daha fazlasıyla ilgili endişelerini takiben sayılarda %50’lik bir düşüş açıklamıştı, sosyal medya platformu bu olaylarla dalgalanan reklam gelirini toparlamak elinden gelen her şeyi yapıyor.

X’ten gelen son duyurularda (eski adıyla Twitter) Elon Musk; sosyal medya ağında sıkıntı yaratan, devam eden güvenlik ve içerik sorunları nedeniyle reklamverenleri geri çekmek için hassasiyet kontrollerinin getirildiğini açıkladı. Yeni kontroller, reklamverenlerin (ikisinin halihazırda mevcut olduğu) üç ayar arasından seçim yapmasına olanak tanıyor: muhafazakar, standart ve rahat (çok yakında). Makine öğrenmesini kullanarak “yayınlanmak üzere olan bir kampanyada bir markanın duyarlılık eşiğine göre başka içeriklerin yanında görünmesini azaltıyor.” Yine de X, reklamverenin ayarlarından bağımsız olarak politikalarını ihlal eden tüm içeriğin reklamların yanında görünmesini engelleyecek.

Yeni hassasiyet önlemleri kapsamında, “muhafazakar” kategorisine giren reklamlar; nefret söylemi, müstehcenlik, şiddet, küfür, taciz, spam veya uyuşturucuları teşvik eden hiçbir içeriğin yanında gösterilmeyecek. “Standart” kontrollerde, uyuşturucuyla ilgili içeriğin yanı sıra nefret söylemi ve istenmeyen e-posta da çıkarılacaktır; “rahat” ise, müstehcenlik ve nefret söylemi içeren materyallerin gösterimini kısıtlayarak, kitlelere geniş erişim arayan markaları hedef alıyor.

Reklam gelirlerinin %50 oranında düşmesiyle bu güncelleme, reklamverenlerin sorun yaratabilecek içeriğe maruz kalmasını kısıtlamak amacıyla daha önce başka anahtar kelime tabanlı ‘adjacency controls’ü de sunan sosyal medya şirketinde duyurulan bir dizi değişikliğin en yenisi gibi görünüyor. Ancak bunun, reklam satın alımı yapanları rahatlatma açısından çok az bir etkisi olmuş gibi görünüyor. Temmuz ayında, Dijital Nefretle Mücadele (CCDH) merkezi, platformu Musk’ın devralmasından bu yana nefret söyleminin arttığını ve milyarderin, platformdan yasa dışı veri taşıma iddiasıyla gruba dava açmasıyla sonuçlandığını açıkladı.

Avustralya’nın yayın kuruluşu ABC de Twitter’daki neredeyse tüm resmi hesaplarını kapatacağını duyurdu ve gerekçe olarak “toksik etkileşimler”, maliyet ve diğer platformları keşfetmeyi gösterdi. Yalnızca dört resmi hesap aktif kalacak: @abcnews, @abcsport, @abcchinese ve @abcaustralia.

The Guardian’ın bir raporuna göre; ABC Genel Müdürü David Anderson, personele şunu söyledi: “Bugünden itibaren diğer ABC hesapları kullanımdan kaldırılacak.”

 

Çeviri ve Uyarlama: Necla Eylül Durukan
Kaynak: Campaign UK

Senin için
Tümünü göster
Elmaslarla bezenmiş kredi kartıyla daha havalı olun

Kartınızı pırlantalı almaz mıydınız?...

Adidas’tan ‘Boyaya Batırılmış’ enerji dolu ayakkabılar

Los Angeleslı Multidisipliner Sanatçı Cali DeWitt, Adidas Originals’ın klasik Campus...