Site icon Campaign Türkiye

X kuşağı sektörde büyük ölçüde göz ardı ediliyor

Group of senior female using smart mobile phone device outside - Three mature women having fun watching cellphone together - Generation x concept with older people addicted to social media

Wavemaker tarafından hazırlanan yeni bir rapor, X kuşağının (45-60 yaş grubu) göz ardı edilmesiyle, markaların trilyonlarca dolarlık bir pazarı kaçırdığını ortaya koyuyor.

%92’si her gün sosyal medyada geziniyor ve yeni teknolojileri Z kuşağına (26 yaş altı) göre daha güvenli kullanıyor,

TikTok’ta kullanıcıların %28’ini oluşturuyor ve platformda en hızlı büyüyen nesil oldukları görülüyo ancak influencer kampanyalarına yapılan marka harcamalarının yalnızca %5’i X kuşağını hedef alıyor.

Peki X kuşağı için sosyal medya ne anlam ifade ediyor?

Ancak L’Oréal Paris, X kuşağı kitlesinin değerinin farkında olan bir marka olarak dikkat çekti. L’Oréal Paris, Age Perfect Rosy-Oil Serumunu tanıtmak için sosyal medya pazarlamasında bu yaş aralığına vurgu yaparak 45 yaş üstü 10 influencerla ortaklık kurdu ve güzellik markalarının yaşlanmayla ilgili sıklıkla sürdürdüğü stereotiplere meydan okudu. L’Oréal’in kampanyaya düşünceli yaklaşması, anahtar performans göstergesinde %450 aşılmasına katkıda bulundu.

X Kuşağı sosyal stratejisi için yapılması ve yapılmaması gerekenler

Metodoloji

Niceliksel ve niteliksel araştırma yöntemlerini birleştiren Wavemaker, kendi özel araçlarından yararlandı, yeni araştırmalar başlattı ve dünya çapında neredeyse 200.000 X Kuşağı ile bağlantı kurdu.

Bu hikaye ilk olarak Campaign Asia-Pasifik’te yayınlandı.

Kaynak: https://www.campaignlive.com/article/report-gen-x-largely-ignored-brands-despite-loyal-consumer-group/1838537

Kaynak: Gen X Factor Report Wavemaker

Exit mobile version