WPP’de koronavirüs önlemleri

Koronavirüsün reklam endüstrisini derinden etkilediği günlerde bir haber de WPP’den geldi. Şirket, COVID-19 krizi nedeniyle çeşitli maliyet düşürme yöntemlerine ve nakit tasarrufu önlemlerine başvuracağını açıkladı.

WPP’nin aldığı acil eylem kararları arasında; işe alımların durdurulması, harcamaların gözden geçirilmesi, 2020 için planlanan maaş artışlarının ertelenmesi ve ihtiyari maliyetlerin durdurulması yer alıyor. Ayrıca; seyahat masraflarını ve ödül maliyetlerinde de kısıntıya giden şirket muhtemelen bu noktada da Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’ni kast ediyor.

Ayrıca, WPP yönetim kurulu üyeleri en az üç ay boyunca maaşlarında % 20 düşüş yapılmasını kabul ettiler.
Şirket, önümüzdeki haftalarda ve aylarda daha fazla önlem alacağını, ancak belirtilen hareketlerin 2020’de 700 milyon £ ile 800 milyon £ arasında tasarruf sağlayacağını öngörüyor.

COVID-19 ile ortaya çıkan yeni ekonomik baskılar nedeniyle WPP, kaynağını Kantar’ın satışının oluşturduğu 950 milyon sterlinlik hisse geri alım programını da şu an için durdurdu. Programın 330 milyon sterlinlik kısmı Aralık 2019 itibarıyla tamamlanmıştı.

WPP Genel Müdürü Mark Read yaptığı açıklamada, “Son 18 ayda WPP’de aldığımız önlemlerle WPP güçlü bir finansal konuma ulaştı. Ve finansal konumu güçlü olan şirketlerin, bu belirsizlik döneminde çalışanlarını korumak, müşterilerine hizmet etmek ve hissedarlarına fayda sağlamak için en iyi konumda olmaya çalışacağı bir gerçek, bu yüzden bugün ana hatlarıyla bu adımları atıyoruz” dedi.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.