Site icon Campaign Türkiye

WPP, Ukrayna’nın işgalini kınıyor

Ajans, mülkiyet devri ve elden çıkarma da dahil olmak üzere tüm seçenekleri değerlendirmek için Rus halkı, müşterileri ve ortaklarıyla birlikte çalışıyor.

WPP, ülkenin Ukrayna’yı işgali nedeniyle Rusya’daki operasyonlarını kapattığını duyurdu ve bu, yaklaşık 1.400 çalışanını etkileyecek bir hamle.

WPP CEO’su Mark Read, kendisinin ve yönetim kurulunun kararın gerekçesini açıklayarak, kapatmanın Rus iş gücü üzerindeki etkisinden dolayı “derin” üzüntü duyduğunu söyledi.

Dünyanın en büyük reklam grubu, “Avrupa’nın kalbinde insani kriz yaratan Rusya işgalini kınayarak” Ukrayna’nın yanında olduğunu belirtti.

Kurul, Rusya’da devam eden varlığının “şirket değerleriyle uyumsuz” olacağı ve “operasyonlarını sonlandıracağı” sonucuna vardı.

Read’in e-postası şöyleydi: “Mülkiyet devri ve elden çıkarma dahil tüm seçenekleri değerlendirmek için çalışanlarımız, müşterilerimiz ve ortaklarımızla birlikte çalışacağız ve bu kararın bir sonucu olarak işini kaybeden herkese ek ve gelişmiş finansal destek sağlayacağız.”

Bu arada WPP, Ukrayna’da istihdam ettiği ve ülkelerine yönelik korkunç saldırı karşısında olağanüstü bir dayanıklılık ve cesaret sergilediğini söylediği 200 kişiyi övdü.

Şirket, çalışanlarına finansal ve diğer şekillerde pratik yardım sağlamak için ülkedeki liderleriyle düzenli temas halinde olduğunu söyledi.

WPP, Ukrayna ve komşu bölgelerdeki evlerinden kaçmak zorunda kalan insanlara yardım etmek için acil bir bağış kampanyası yürütmek amacıyla BM Mülteci Ajansı UNHCR ile halihazırda ortaklık kurmuştu.

Rusya, 2021’de WPP’nin gelirinin %0,6’sını (yaklaşık 60 milyon £) elde etti.

WPP’nin hisse bedeli, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal ettiği 24 Şubat’tan bu yana (şirketin yıllık sonuçları açıkladığı gün) neredeyse beşte bir düşerek 9,25 sterline geriledi.

Exit mobile version