Site icon Campaign Türkiye

WPP, teknoloji müşterilerinin harcamaları kısmasıyla büyüme tahminini düşürdü

WPP, 2022’nin aynı dönemine göre %6,9 artışla 2023’ün ilk yarısı için 7,2 milyar £ gelir bildirdi.

Holding şirketinin geliri – tercih ettiği performans ölçüsü – yıllık %5,5 artışla 5,8 milyar £ oldu. Bununla birlikte ABD’deki büyüme, teknoloji müşterilerinin harcamalardaki yavaşlamadan etkilendi ve WPP yıllık büyüme tahminini %3-5’ten %1,5-3’e düşürdü.

İkinci çeyrekte gelirler 3,8 milyar £ idi ve kazançtan geçiş maliyetleri çıkarıldığında organik olarak %1,3 artarak 2,98 milyar sterline ulaştı.

Faaliyet kar marjı ilk yarıda %0,1 düşerek %11,5’e geriledi. WPP verimlilik faydalarının, veri şirketi Choreograph ve yapay zeka destekli platformu WPP Open dahil olmak üzere IT’ye yapılan yatırım ve “daha yüksek işten çıkarma maliyetleri” ile dengelendiğini söyledi.

WPP, medya kolu GroupM’in ikinci çeyrekte %6,1 büyüdüğünü (2022’nin o dönemindeki büyüme oranıyla aynı), yaratıcı ajansların ise 2022’deki %2,3’lük düşüşe karşılık %0,8 düştüğünü bildirdi. İngiltere “GroupM liderliğinde güçlü bir şekilde organik olarak %9 büyüdü”. Ambalajlı tüketici ürünleri ve sağlık hizmetleri en güçlü müşteri sektörleri oldu.

Kuzey Amerika’daki organik büyüme, “entegre yaratıcı ajanslarımızı ağırlıklı olarak etkileyen” teknoloji müşterilerinden elde edilen düşük gelirler ve “perakende sektöründe 2022 müşteri kayıplarının beklenen etkisi” ile %4,1 azaldı. Bu; CPG, sağlık ve finansal hizmetlerdeki harcama artışıyla kısmen dengelendi.

Şirket 2022’nin aynı dönemindeki 3,4 milyar dolarla karşılaştırıldığında ilk yarıya ait 2 milyar dolarlık yeni faturaları, influencer pazarlama alanında Goat ve Obviously’nin satın alınmasını ve çeşitlilik odaklı bir yaratıcı ajans olan Majority’ye yapılan yatırıma işaret etti.

WPP; “şu anda WPP tarafından yürütülen belirli Pfizer çalışmalarının potansiyel kaybından” bahsetti ancak Maruti Suzuki ve Reckitt’in medya tarafındaki işleri, Pernod Ricard ve Beko’nun yaratıcı işleri dahil olmak üzere kazançların altını çizdi.

WPP CEO’su Mark Read şunları söyledi: “İkinci çeyrekte teknoloji müşterilerinden gelen düşük harcamalar ve teknolojiyle ilgili projelerdeki bazı gecikmelerden etkilenen ABD dışındaki tüm bölgelerde ikinci çeyrek büyümesinin hızlanmasıyla ilk yarıdaki performansımız direnç gösterdi. Bu, öncelikle entegre yaratıcı ajanslarımızda hissedildi.

Medya tarafında GroupM, ilk altı ay boyunca İngiltere, Avrupa, Latin Amerika ve Asya-Pasifik’teki ajanslarımız gibi istikrarlı bir şekilde büyüdü.

Ambalajlı tüketici ürünleri, finansal hizmetler ve sağlık hizmetlerinde müşteri harcamaları iyi durumda ve kısa vadeli zorluklara rağmen teknoloji müşterilerimiz uzun vadeli büyümenin önemli itici gücünü temsil ediyor.”

Çeviri ve Uyarlama: Necla Eylül Durukan
Kaynak: Campaign UK

Exit mobile version