Site icon Campaign Türkiye

WPP, Spotify ile birinci taraf veri ortaklığı kuruyor

WPP ve Spotify, ajans müşterilerinin, Spotify’ın reklam ürünlerine ve birinci taraf zekaya erken erişim sağlayabilmeleri için güçlerini birleştirdi ve büyük ölçekte ilgili kitlelere hizmet verdi.

İş birliğiyle Spotify, WPP’nin ürün ve çözüm paketine doğrudan entegre edilen ilk dijital sesli platformu oldu. Entegrasyon, WPP’nin ‘Koreograf’ içgörü platformuyla olasılıkları keşfedecek ve Spotify’ın birinci taraf veri içgörülerinden yararlanarak müşterilerin toplanmış dinleme kalıpları yoluyla etkili ve yaratıcı dijital sesli reklam stratejileri oluşturmasına yardımcı olacak.

Ortaklık aynı zamanda hem WPP çalışanları hem de müşterileri için dijital ses yaratıcılığına ve Spotify’ın reklam ürünlerine odaklanan eğitim programlarını tartacak. WPP, Spotify’ın Neuro-Insight ile gerçekleştirdiği araştırmasına erken erişebilecek.

WPP’nin Baş Teknoloji Sorumlusu Stephan Pretorius: “Hızla gelişen medya ve eğlence ortamında, ses yayını günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası haline geldi.

WPP’de pazarlamanın kritik bir bileşeni olarak sesin gücünün farkındayız. Bu ortaklığın amacı, Spotify’ın içgörülerini Koreograf platformuyla birleştirerek müşterilerimizi, müşterileriyle buluşturmak için daha yenilikçi yollar yaratmak.” dedi.

WPP, müşterileri için Spotify’ın ‘Sonic Science’ içgörü çalışmasını kullanmaya başladı bile. Mindshare ile birlikte yürütülen çalışma; Spotify, dijital sesli reklamlar ve dinleyiciler arasındaki bağlantıyı araştırıyor.

Spotify, araştırma firması Neuro-Insight ile birlikte etkileşim tetikleyicilerini, duygusal yoğunluğu, anıları hatırlamayı ve daha fazlasını keşfetmek için WPP müşterilerinden gelen sesli reklamları kullanarak Sonic Science Volume 1 çalışmasını yeniden yarattı.

Platform; Spotify’ın kitlesinin görsel medya (+%24), diğer sesli medya (+%27) ve sosyal medya (+%38) gibi formatlara kıyasla sürekli olarak daha yüksek etkileşim seviyeleri gösterdiğini tespit etti. Dinleyiciler müzik veya podcast’lerden gerçek WPP müşterisinin sesli reklamlarına geçtiğinde, sesli reklamcılığın etkinliğini vurgulayan reklam katılımında %17’lik bir artış oldu. Buna ek olarak Spotify, hem podcast hem de müzik ortamlarında güçlü etkileşim tespit etti ve her iki senaryoda da dinleyiciler için reklam etkileşimi yüksek kaldı (müzik için +%29 ve podcast’ler için +%36).

“Planlama departmanı ve satın alma tarafındakilerin dijital ses için plan yaparken daha bilinçli kararlar vermelerini sağlamak adına WPP ile uzun süredir ortaklık yapıyoruz. Yeni küresel ortaklığımızla, WPP müşterilerinin stratejilerini ve planlamalarını modernleştirmelerine yardımcı oluyoruz.

184 pazarda 550 milyondan fazla insan her ay günde yaklaşık iki buçuk saat eğlenmek, öğrenmek ve keşfetmek için Spotify’ı ziyaret ediyor. Seste ve genel olarak reklamcılık sektöründe yenilikleri yönlendirmeye devam ederken, WPP gibi iş ortakları, nerede olurlarsa olsunlar reklamverenler, içerik üreticileri ve kitleler için hizmet sunma konusunda kritik öneme sahip.” dedi Spotify’ın Küresel Reklam Satış Başkanı Brian Berner.

Çeviri ve Uyarlama: Necla Eylül Durukan
Kaynak: Campaign UK
Exit mobile version