WPP CEO’su Mark Read’den sektöre birlik çağrısı

WPP CEO’su Mark Read’den sektöre birlik çağrısı:
Sektör olarak yaptığımız iş, bugün her zamankinden daha da önemli.”

Bu süreci atlattığımızda dünya artık bambaşka bir yer olacak” diyen WPP CEO’su Mark Read, çalışanlar, kurumlar ve sektörün tüm aktörlerinin, bu yeni dönem öncesinde her zamankinden daha çok birlik içinde olması gerektiğini vurguladı.

WPP CEO’su Mark Read, sektörün bugününe ve geleceğine dair görüşlerini ve öngörülerini açıkladı. Read, “Hepimiz, önümüzdeki ayların zorlu geçeceğinin farkındayız. Şimdi, çalışanlar, kurumlar ve sektörün tüm paydaşları olarak birlik olmamız her zamankinden çok daha önemli. Hâlihazırda gerek WPP bünyesinde gerek dışarıda bunun sayısız örneğini görüyor olmak ise beni hem çok mutlu ediyor hem de geleceğe dair umutlandırıyor” dedi.

Yaşamlarımız alt üst oldu
COVID-19 salgınının yarattığı tahribata ve salgının halkla ilişkiler ve iletişim sektöründe tetiklediği köklü değişimlere değinen WPP CEO’su Mark Read, bu süreçte insanoğlunun en iyi yüzünün görüldüğünü söyledi. Read şöyle konuştu:
“Geçtiğimiz gün, halkın gündelik yaşamına önemli kısıtlamalar getiren ülkeler kervanına Birleşik Krallık da (İngiltere de) katıldı. ABD’de birçok eyalette benzeri tecrit uygulamaları söz konusu. Çin, İtalya ve diğer pek çok ülkedeki meslektaşlarımız bir süredir bu durumla karşı karşıya bulunuyor. İnsanların kendilerini evlerinde tecrit etmeleriyle, kişisel ve profesyonel yaşamlarımız hayal bile edemeyeceğimiz bir şekilde altüst oldu. Çoğu kişi için bunun bedeli, yaşananların verdiği rahatsızlıktan çok daha fazlası. Balkonlardan şarkılar söyleyerek birbirlerine umut ve cesaret veren İtalyanlardan, salgına karşı ön saflarda mücadele eden sağlık çalışanlarına dek, bu süreçte insanoğlunun en iyi yüzünü gördük. En kötü yüzünü gösteren bazı örnekler de oldu belki ancak bunlar birer istisna olmanın ötesine geçemedi.”

Bu yeni düzene alışmaya çalışıyoruz
Sektörün büyük bir kısmının ikinci bir çağrıya dek evden çalışacağını hatırlatan Read, bunun herkes için zorlu bir durum olduğunun altını çizerek şöyle devam etti:
“Bu süreçte kimileri kendini yalnız ve izole edilmiş hissedecek. Çok az kişi evde ayrı bir çalışma alanı yaratma lüksüne sahip. Kimin telekonferans yapacağı, kimin çocuklarla ilgileneceği konusu ebeveynler arasında tartışmalara yol açacak. Herkesin aklında, aile üyeleri ve arkadaşlarının sağlığına ve güvenliğine dair endişeler var. Hepimiz, önümüzdeki ayların zorlu geçeceğinin farkındayız. Şimdi, çalışanlar, kurumlar ve tüm sektörün birlik olması her zamankinden çok daha önemli. Hâlihazırda gerek WPP bünyesinde gerek dışarıda bunun sayısız örneğini görüyor olmak ise beni hem çok mutlu ediyor hem de geleceğe dair umutlandırıyor. Çalışanlarımızla Team video görüşmeleri, müşterilerimizle ise birçok farklı video sistemi üzerinden iletişim kurmaya mümkün olduğunca zaman ayırıyorum. Bu görüşmeler hep aynı şekilde başlıyor: Nasılsınız, aileniz nasıl ve bu süreçte birbirimize nasıl yardımcı olabiliriz.”

Kaynaklarımızı bu mücadeleye sunduk
Mark Read, sözlerine şöyle devam etti:
Müşterilerimizin yöneticileriyle konuşurken, sektörümüzün yalnızca virüsün yayılımını kısıtlamadaki önemini değil aynı zamanda bu süreci atlattıktan sonra toplumların hayatlarına kaldıkları yerden devam etmesini sağlamada oynayabileceği rolün önemini de bir kez daha anlıyorum. Çevreme baktığımda, enerjisini ve becerisini, çalışanları ve müşterilerine destek olmak için harcayan, hükümetler ve uluslararası kuruluşlara yardımcı olmak için elinden geleni yapan bir sektör görüyorum. WPP olarak bizler de etkin bir el yıkama alışkanlığını desteklemek için uluslararası sağlık uzmanlarıyla çalışıyoruz ve kaynaklarımızı Birleşik Krallık hükümetine sunmuş bulunuyoruz. Wavemaker hâlihazırda hükümetle iş birliği yapıyor. Ogilvy, reklamcılığın kolektif gücünü COVID-19’un yayılmasıyla mücadelede kullanmak için beş sektör kurumuyla iş birliği içerisinde çalışan 35 ajanstan biri. WPP Health, 2.6 milyon Çin vatandaşı ve 200.000’den fazla doktora hizmet veren çevrimiçi bir foruma ev sahipliği yaptı. Group SJR, ABD’li kamu sağlığı yetkilileri için konuşma metinleri hazırlıyor. Bugün rekabette puan toplama vakti değil, birlik olma vaktidir. Bu anlamda diğer şirketlerin yaptıklarına benzer çalışmaların da altını çizmek ve kendilerini alkışlamak istiyorum.

Tüm sektör elini taşın altına sokuyor
Birkaç örnek vermek gerekirse: Dentsu, ücretsiz çevrimiçi konsültasyon için ilaç sektöründe faaliyet gösteren bir müşteriyle çalışıyor; Arthur Sadoun tüm çalışanlarına yayımladığı bir videoda Publicis çalışanlarının sağlığının öncelikli olduğunu belirtti; Havas, Instagram Live üzerinden meditasyon ve yogayla sağlıklı kalmaya teşvik ediyor; BBDO ise evden çalışanlara ev ofisleri için bir ‘logo yaratıcı’ sunarak, işe biraz neşe katmayı amaçlıyor. Müşteriler de sosyal sorumluluğu temel öncelikleri hâline getirerek, nasıl yaratıcı ve yenilikçi olabileceklerini düşünüyorlar: Unilever hijyen ürünleri bağışlayarak küresel ve yerel yetkililere destek oluyor, Google, çocuklarına evde eğitim veren ebeveynlere yönelik bir eğitim sitesi sunuyor, LVMH el dezenfektanı üretmeye başladı, Facebook küçük işletmelere destek için 100 milyon dolarlık bir program başlattı ve Ford da otomobil taksitlerinde ödeme geciktirme kararı aldı. Tüm bu çabaların arkasında, sektörümüzü özel kılan nitelik yatıyor: insan davranış ve duygularını okuyabilen çalışanlar. Yalnızca bizi neyin motive ettiğini değil, nasıl motive ettiğini de anlıyor olmamız.”

WPP CEO’su Read, sektörün aktörlerinin bu süreçte oynadığı role de değinerek şöyle dedi:
Zor bir zamanda insanlara doğru bir şekilde, doğru bir tonla hitap edebilecek fikirler ve iletişim çalışmaları ortaya koyan yaratıcı zihinler. Müşterilere yardımcı olmak için yeni ürünler, yeni teknoloji çözümleri ve yeni yöntemler geliştiren yenilikçiler. CEO’ların, çalışanları, yatırımcıları ve müşterileriyle, bu krizi atlatmalarına yardımcı olacak şekilde iletişim kurmalarını sağlayan halkla ilişkiler uzmanları. İnsanlara yalnızca sosyal medyadan değil, “geleneksel” addedilen ve insanların zor zamanlarda güvenilir bir liman olarak sığındıkları televizyon, gazete ve radyo üzerinden de iletişim kurmanın en iyi yolunu bilen basın uzmanları…

Bu süreci atlattığımızda dünya bambaşka bir yer hâlini almış olacak, ancak WPP ve diğer şirketlerin sundukları hizmetlere duyulan talebin her zamankinden fazla olacağına şüphem yok. Daha az uçacak, internetten daha sık alışveriş edecek, çocuklarımızı daha farklı eğitecek ve ofiste daha az vakit geçireceğiz. Teknoloji çok daha önemli bir hâle gelecek. Öte yandan, müşterilerimizin bu yeni dünyada başarılı olmalarına yardımcı olmak için, teknoloji alanındaki uzmanlığımızı, insanların nasıl hissettikleri ve onları neyin motive ettiğine dair bir anlayışla buluşturmamız gerekecek. Bu süreç sona erdiğinde bazıları kutlama yapmak isteyecek, bazıları ise çok farklı bir yerde olacak. Birçok kişi sevdiklerini veya geçim kaynaklarını yitirmiş olacak. Herkes zor seçimler yapmış olacak. Bizim görevimiz müşterilerimizin bu yeni döneme hazır olmalarına yardım etmek.

2008 Krizinden çıkarılacak mesaj…
Şu an için, markaların doğru bir iletişim yürütürken, toparlanmaya hazırlıklı olmaları gerekiyor. Markalar, böyle durumlarda nasıl davrandıklarıyla hafızada kalır. 2008 yılındaki ekonomik duraklamanın ardından, işlerin kötüye gittiği süreçte doğru aksiyonlara ve doğru iletişime yatırım yapanlar, müşteri harcamaları iyileştiğinde çok daha yüksek geri dönüş aldılar. Bu, sektör olarak müşterilerimize yansıtmamız gereken önemli bir mesaj.”

Read sözlerini şöyle tamamladı: “Yaptığımız işin, toplum için elzem olan daha geniş ölçekli ekonomik faaliyetlerin sürdürülmesinde hayati bir rol oynadığını unutmamamız gerekiyor. Toparlanma sürecine girildiğinde tüm ülkeler, bu faaliyetleri canlandırmaya ihtiyaç duyacak. Yaptığımız iş, her zamankinden daha da önemli bir hâl alacak. O zamana kadar, elimizden geldiğince birbirimize destek olalım. Çalışanlarımız endişeli, ancak aynı zamanda dayanıklı, cesur, uyumlu ve iyi yürekliler. Ben de böyle bir şirket ve sektörün bir parçası olmaktan gurur duyuyorum.”

GroupM EMEA CEO’SU – WPP Türkiye Ülke Başkanı Demet İkiler:
Sektör olarak dayanışma ve sorumluluk bilinciyle hareket ederek bu günleri aşacağız.”

WPP CEO’su Mark Read’in görüşlerine ve öngörülerine katıldığını belirten Demet İkiler, bu zor günleri hem toplumsal açıdan hem de iş dünyası olarak dayanışma ve sorumluluk bilinciyle hareket ederek aşabileceğimizi ifade etti.

Demet İkiler şunları söyledi: “Gezegenimiz için gerçekten çok zor günler yaşıyoruz. Bu zor süreç, sadece bireyleri, toplumları değil ülkelerin ekonomilerini, global iş dünyasını ve istisnasız her sektörü etkiliyor. Sektörümüz de tabii ki bu süreçten etkileniyor. Ama ben kesinlikle geleceğe dair karamsar olmadığımın altını çizmek istiyorum. Öncelikle bu zor günleri bireysel, toplumsal ve sektörel dayanışma ile ve sorumluluk bilinci ile hareket ederek en az negatif etkiyle atlatabilmeyi umuyorum.

Sektör olarak, hepimiz işimizin sürdürülebilirliğini sağlarken; çalışanlarımız, iş ortaklarımız, toplumun sağlığı ve güvenliği de her zaman temel önceliğimiz olarak görmeliyiz.

Fiziksel mesafe koymamız sosyal mesafe koymamızı gerektirmiyor. Teknoloji pek çok alanda bizlerin fiziksel ve psikolojik sağlığını destekliyor. Bu dönem, hepimizin içine dönerek, belki de yaratıcılığını toplum faydasına kullanacağı, ateşleyici bir dönem. Mark’in da bahsettiği gibi Dünyadan ve Türkiye’den de bununla ilgili harika örnekler duyuyoruz, duymaya da devam edeceğimizi düşünüyorum.

Yeni dönemin bize getireceği hemen her şeye olabildiğince hazırlıklı olmaya, tüm gelişmeleri yakından izlemeye devam ediyoruz.”

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.