WPP, AKQA ve Grey’i birleştirerek yepyeni bir ajans modeli oluşturuyor

50’den fazla ülkede hizmet verecek AKQA Group, artık sektörün güçlü aktörlerden biri olacak

WPP, AKQA ve Grey’i birleştirerek yepyeni bir ajans modeli oluşturuyor.

WPP bünyesinde yer alan AKQA ve Grey’in birleşmesiyle oluşturulan yeni ajans modeli, müşterilerine global ölçekte yaratıcılık, inovasyon ve marka oluşturma olanakları sunacak.

WPP bünyesindeki AKQA ve Grey’i bir grup altında birleştirerek, sektör için heyecan veren yeni bir ajans modelini hayata geçiriyor. İki şirket, AKQA Group için bir araya geldi. Grey geniş ölçekte yaratıcı hikaye anlatma ve marka oluşturma faaliyetleri ile tanınırken, AKQA ise birinci sınıf inovasyon ve tasarım deneyimi becerileri ile sektörde biliniyor. Dijital dönüşüm ve teknoloji odaklı becerilere olan talep artarken bu işbirliği, global varlığa sahip lider bir yaratıcı çözümler tedarikçisi yaratarak, müşteriler için yepyeni ve güçlü bir çözüm ortaya koyacak.

AKQA Group 50’den fazla ülkede 6000’den fazla çalışanıyla Fortune 500’de başta gelen 20 şirketin yarısı için hizmet sağlar hale gelecek. Her türlü haberleşme platformunda eksiksiz marka deneyimi olanakları sağlanırken şirketlerin ve müşterilerin beceri ve hizmetleri geliştirilecek.

AKQA kurucusu Ajaz Ahmed ve Grey CEO’su Michael Houston yeni şirketi birlikte yönetecek. Ahmed AKQA Group’un CEO’su olurken, Houston ise Başkan ve COO görevlerini yürütecek. AKQA Group, zaman içinde müşteri ve pazar ihtiyaçlarına göre tek bir şirket olarak entegre edilmek üzere AKQA ve Grey markalarıyla başlayacak. AKQA ve Grey temsilcilerinden oluşan yönetim ekibi ve yaratıcı ekibi ise önümüzdeki haftalarda açıklanacak.

AKQA ve Grey’in yaratıcı kültürlerinin oldukça uyumlu olmalarıyla dikkat çekiyor. Her iki firma da yaratıcılığın gücüne inanıyor ve birlikte son on yılda yaklaşık 600 Cannes Lions ödülü kazandılar. İki ajans rekabet etmeyen, birbirini tamamlayan nitelikte. Ortak kuruluş AKQA Group; medya, eğlence ve teknolojinin yanı sıra ambalajlı ürün, sağlık ve finans hizmetleri alanlarında deneyim sahibi olacak.

AKQA kurucusu Ajaz Ahmed, işbirliği ile ilgili şunları söyledi: “Amacımız ufkumuzu genişletmek, yeni bir şirketteki heyecan, tutku, hayal gücü ve liderlik ruhunu global bir kurumun erişimine sunmak. AKQA ve Grey’in varlıklarını bir araya getirerek yarattığı bu eşsiz fırsatın sonucu modern, yaratıcılık odaklı, ilham verici ve faydalı çalışmalardan yararlanarak müşteriler, insanlar ve topluluklar için değer yaratan bir şirket oldu.”

Grey CEO’su Michael Houston şunları ifade etti: “Bu heyecan verici ortaklığın başlangıcı tüketicilerin beklediği, müşterilerin değer verdiği, markaların ihtiyaç verdiği şeylerdir. Teknoloji aracılığıyla, hızlı bir şekilde kültür odaklı fikirler üretebilecek yeni bir şirket kurmak; büyük ve küçük ölçekli müşterilerimiz için değerli bir teklif ve sektörde güçlü ve yaratıcı çözümler sunmamızı mümkün kılacak.”

WPP CEO’su Mark Read ise şunları söyledi: “Müşterilerimiz global ölçekte üstün yaratıcılık ve teknoloji uzmanlığı talep ediyor. Bu yeni şirket tam olarak bu ihtiyaçları karşılamak amacıyla kuruldu ve müşterilerimiz için geleceğe dönük çözümler sağlayacak.”

Oluşan yeni ajans modeli hakkında konuşan WPP Türkiye Ülke Başkanı ve GroupM EMEA CEO’su Demet İkiler, WPP’de oluşturduğumuz strateji doğrultusunda sayıca daha az ancak verdiği hizmetler itibarıyla daha kapsayıcı ve daha güçlü yapılar kurmaya devam ediyoruz. Geçmişe bakınca, bu tür güç birliklerinin ve sonucunda oluşan yeni modellerin başarılı sonuçlar verdiğini görüyoruz. Ve bu başarı, sadece güç birliği yapan şirketlere değil iş ortakları, paydaşlar ve müşterilere de önemli katma değerler getiriyor. Aynı şekilde, AKQA ve Grey’in birleşmesinin de yine sektörümüzün bugünü ve geleceği için çok güzel bir sonuç yaratacağından eminim.” dedi.

Son olarak da 4129Grey CEO’su Alemşah Öztürk ise şöyle konuştu: 5 yıl önce,4129 ve GREY birleşmesi sırasında, yeni dünyanın bu tarz birleşmeler ve modellerle devam edeceğini, bu birleşmenin sonradan gelecek bir çok birleşmeye öncü olacağını söylemiştik. Sonrasında da hem WPP içinde, hem diğer networklerde de bu tarz birleşmeler yaşandı ve çok ses getirdi. Şimdi Grey’in global seviyede de benzeri bir birleşme sürecini benzeri bir heyecanla yaşıyoruz. Dünyanın en ödüllü, en farklı işlerini yapan, dijital kültürü ile marka iletişim anlayışını birleştiren,teknolojinin ve yaratıcılığın birlikteliğine farklı bir bakış açısı getirecek yeni bir network doğuyor. AKQA’nin markaları için ürettiği çözümler, geliştirdiği teknolojiler, yaptığı kreatif işlerin başarısı ve yeri tartışılmaz, bu süreç 4129Grey ekibini inanılmaz heyecanlandırdı. Markalarımız için daha kapsamlı hizmetler sunmak ve Türkiye’nin kreatif gücünü globale açacak işler yapma şansımız artacağı için çok mutluyuz.”

Fast Company tarafından En Yenilikçi Şirketler arasında sayılan Grey, hızla büyüyen yeni şirketlerden büyük çok uluslu şirketler ve devlet kurumlarına kadar birçok kuruluşun güvenini kazanmış durumda. Kurum son beş yılda, yaratıcı verimliliği için şunlar da dahil olmak üzere sektörden önemli ödüller aldır: Adweek Yılın Global Kurumu (iki kez), Grand Effie, Effie Yılın Kurumu ve 395 Cannes Lions tarafından verilen Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali Yılın Yaratıcı Kurumu Ödülleri. Grey’in büyüyen müşterileri arasında dünyanın önde gelen sağlık ve ilaç firmaları da bulunuyor.

Dijital alanında lider ve yaratıcı bir yenilikçi olarak tanınan AKQA, 60’ın üzerinde Yılın Ajansı ödülü aldı; art arda üç yıl Gartner’ın bağımsız Global Pazarlama Ajansları değerlendirmesinde ön sırada yer aldı; IDC’nin Müşteri Deneyimi Tasarımı nicel ve nitel değerlendirmesinde yine ön sıralarda yer aldı; son Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivalinde iki Büyük Ödül kazandı; Fast Company tarafından Yenilikçiler için En İyi İşyeri olarak gösterildi ve kuruluşundan bu yana kesintisiz olarak büyüdü.

Bu birleşme, dünyanın önde gelen, en büyük reklam, halkla ilişkiler ve iletişimin tüm diğer iş kollarını da kapsayan yaratıcı dönüşüm şirketi WPP’nin müşterilerine daha entegre, yaratıcı ve teknoloji odaklı ihtiyaçlarına çözüm sağlamak amacıyla başarıyla gerçekleştirdiği Wunderman Thompson, VMLY&R ve BCW birleşmelerini de devamı niteliğinde olacak.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.