artwork

Windows 8 Türkiye lansmanı yapıldı

11 yıl önce

0

Microsoft Türkiye, uluslararası lansmanı 25 Ekim’de yapılan Windows 8’in yerel tanıtımını 1 Kasım’da gerçekleştirdi. Türkçe dil desteği ve Türkçe uygulamalar ile birlikte sunulan Windows 8 yepyeni cihaz kampanyaları ve avantajlı güncelleme fırsatları ile geldi.

Hızlı, akıcı ve isteğe göre kişiselleştirilebilen yeni bir önyüz ile birlikte gelen Windows 8’in gelişi ile birlikte 1000’den fazla yeni tablet ve bilgisayar modeli ile tanışacak. Tabletlerin yanı sıra klavyesi takılıp çıkarılabilen, ekranı dönebilen, katlanabilen pek çok farklı form ve tasarıma sahip yeni cihazlar da ilk kez Windows 8 ile hayatımıza giriyor. Yeni cihazlar ister dokunarak ister klavye  ve fare ile kullanılabiliyor.

Bilgilerden anında haberdar olmayı sağlayan canlı kutucuklardan oluşan ve kişiselleştirilebilen Windows 8’in yeni önyüzüne resimli parola seçeneği ile de erişilebiliyor. Microsoft Türkiye Windows Pazarlama Grup Müdürü Onur Altıntaş, “Piyasya sunulduktan sonraki ilk yılda Türkiye’de Windows 8’in yaklaşık 3,5 milyon cihazda kullanılmasını öngörüyoruz. Şimdiden aralarında Türkiye’nin önde gelen finans, telekom ve üretim şirketlerinin de olduğu onlarca kurum Windows 8’i kullanmaya başladı. Diğer bir sevindirici gelişme ise Windows 8’e yerel yazılım geliştiricilerden gördüğümüz ilgi ve heyecan oldu. Bu sayede, Türkiye’nin en çok sevilen ve en sık kullanılan online hizmetleri, şimdiden Windows 8 uygulaması olarak Windows Mağazası’ndaki yerini aldı” diye konuştu.

Windows 8’in tanıtım toplantısında konuşan Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen ise, “Windows 8, Microsoft’un bugüne kadar gerçekleştirmiş olduğu en büyük yatırımlardan biri. Yeni işletim sistemi sadece bireylerin bilgisayar kullanım alışkanlıklarında çarpıcı bir değişim yaratmakla sınırlı kalmayacak, dokunmatik kullanım özellikleri, güçlü sistem altyapısı ve yüksek performansı ile kurum ve kuruluşların bilgi teknolojilerine bakışını da tümüyle yeniden tanımlayacak” dedi.

Windows Mağazası ile birlikte geldi

Windows 8 ile birlikte içinde binlerce uygulamanın yer aldığı Windows Mağazası’ndan kullanıcılar ücretli ve ücretsiz uygulamaları indirip Türk Lirası ile satın alabiliyorlar. Oyun, finans, medya, iş, sosyal paylaşım ve fotoğraf gibi farklı kategorilerdeki bu uygulamalar arasında şimdiden Türkiye’nin önde gelen markalarının geliştirdiği Türkçe uygulamalar da yer alıyor. Kullanıcılar isterlerse 2 uygulamayı yan yana yerleştirip aynı anda kullanabiliyor. Windows 8, klasik masaüstü uygulamalarını kullanmak isteyenler için de daha gelişmiş bir masaüstü deneyimi sunuyor.

Internet Explorer da yeniden tasarlandı

Windows 8 için yeniden tasarlanan Internet Explorer 10, Windows 8’in getirdiği avantajlar ve yeni cihazların donanımı sayesinde, tarayıcı deneyimini hızlı ve akıcı bir hale getiriyor. Sadece istediğiniz zaman görünen denetim düğmeleri ve tüm ekran kullanım ile yeni Internet Explorer 10’un en önemli özelliği tarayıcı yerine tamamen web’e odaklanıyor olması.  Internet Explorer 10  İzlenme Koruması gizlilik komutları ile kullanıcıların internette kişisel bilgilerini güvende tutmalarına yardımcı oluyor. HTML5, CSS3 ve EcmaScript5 üzerine kurulu olan Internet Explorer 10, yazılım geliştiricilere plug-in’lerden bağımsız, zengin ve güzel içerikli siteler yazabilme imkânı sağlıyor.

Yeni tasarımlar

Windows 8 ile birlikte bilgisayarlar için adeta yeni bir çağ da başlıyor. Birçok üretici şimdiye kadar tanışmamış olduğumuz farklı tasarımlara sahip yepyeni modellerini Windows 8 ile birlikte kullanıcılara sunuyor. Hem eğlenmek hem de çalışmak için tasarlanmış olan Windows 8’li tabletler hafif, son derece hızlı ve daha fazla taşınabilirlik için daha uzun pil ömrüne sahip özellikleri ile dikkat çekiyor. Windows 8 ile birlikte gelen dönüştürülebilir cihazlar ise bir tabletin stil ve hareketliliğinin yanı sıra klavye takılarak tüm gücüyle bir dizüstü bilgisayara dönüşüyor. Windows 8’li hepsi bir arada cihazlar ise masaüstü cihazlarına yeni bir güç ve stil katıyor.  Tüm bu tasarımlarda 10 saniyenin altında başlama süresi ve dokunmatik ekranlar ile bilgisayarlarda adeta yeni bir çağ yaşanıyor.

Microsoft yükseltme için de cazip fırsatlar sunuyor

Ocak 2013 sonuna kadar geçerli olacak kampanya çerçevesinde, Windows XP, Windows Vista veya Windows 7 kullanıcıları, yeni Windows 8 Pro’yu sadece 79TL’ye indirerek mevcut bilgisayarlarının işletim sistemlerini güncelleyebilecekler. 2 Haziran 2012 ve 31 Ocak 2013 tarihleri arasında Windows 7’li bilgisayar satın almış kullanıcılar ise www.windowsupgradeoffer.com adresinden sunulan Windows Yükseltme Teklifi ile 29 TL’ye Windows 8 Pro’yu indirebiliyorlar.

Windows 8’le beraber gelen yerel uygulamalardan bazıları

Haber / Hava Durumu: Ahaber, Habertürk Egazete, Milliyek, ShiftDelete.Net, Sabah Multimedya, NTVMSNBC, NTV Spor, Hurriyet.com.tr, Piyango, Chip Online, NTV Hava

Müzik / Video: DigiturkPlay, Tivibu, Samsung Smart Sinema, Radyo, Radyo Fenomen, İpower

Eğitim: Sesli Sözlük, MathQuiz, Yazgelistir, Periyodik Cetvel

Finans: Garanti Bankası, TEB, Türkiye İş Bankası, Akbank

Eğlence: Film Arşiviniz, Merlin’in Kazanı, Canlı TV, Filimanya

Yaşam Tarzı: Volkswagen Commercials, Volkswagen Türkiye, NeoHome, Dmags

Yemek: Yemeksepeti, Kek Yapcam Ben, Coctail List

Gezi: TAV Mobile, odeontatil, ATLASJET

Alışveriş: DOD, HemenAl

Üretkenlik: Ber Calculator, Office 365 Türkiye

Diğer: Benim Fotokitap, Gençliğe Hitabe, DOPiano, iEczane, Turkcell VINN, Trafik Hayattır