Wikipedia’nın gözünden 2014’e damga vuran olaylar

Her Aralık ayında olduğu gibi bu yıl da gelenek değişmedi ve Google, Twitter, Facebook gibi web devleri tüm yıla damga vurmuş olayların bir listesini yayınladı. Ancak tarihte ilk kez, Wikipedia tarafından böyle bir çalışma ortaya çıkarıldı ve 2014 yılında yaşanan en önemli olaylara dair bir video hazırlandı.

Dünya Kupası, Ice Bucket Challenge, Ferguson Olayları, Hong Kong’taki Şemsiye Devrimi, Kuzey Afrika’da ortaya çıkan Ebola salgını, Gazze’deki çatışmalar ve kaybolan Malezya uçağı, tarihe adını kazıyan olaylardan yalnızca birkaçı.

Bach’ın Cello Suite’i eşliğinde ve “2014’te ne okuduk/düzenledik?” cümlesiyle etkili bir şekilde başlayan 2 dakikalık videoda yalnızca Wikipedia kullanıcıları tarafından yüklenen lisanslı görsellere, metinlere ve videolara yer verildi.

Wikipedia’nın yetkisi altında bulunan Wikimedia Foundation’a göre bu video oldukça küçük bir bütçe ile yaratıldı.

Wikimedia Foundation’ın içerik yazarı ve video yapımcısı Victor Grigas, blog yazısında videoyla ilgili olarak “Bu video her gün kullandığımız araçlarla: bir bilgisayar, internet bağlantısı, derin ve inançlı düşünme, araştırma ve işbirliğiyle ve sıradan insanların Wikimedia’ya yüklediği yüklediği ücretsiz içerikle yaratıldı” yorumunu yaptı.

Videoda yer alan birçok konu farklı yerlerde vurgulandı fakat Wikipedia videoda, kullanıcı tarafından yazılmış, içeriği daima değişen sitede düzenleme, çeviri, gözden geçirme, sunuş gibi daha karmaşık süreçlere odaklandı.

Dünyanın en geniş online ansiklopedisi Wikipedia, Ocak ayında 14 yaşında olacak. Bunca yıl boyunca sitenin görünümü aynı kalsa da zenginliği ve önemi giderek arttı. Wikipedia’nın istatistiklerine göre, sitenin İngilizce versiyonu şu anda 4.6 milyondan fazla makale ve 34.5 milyondan fazla sayfaya sahip. Tüm dünya genelinde ise Ekim 2014 verilerine göre 459 milyon kullanıcısı bulunuyor.

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.