artwork

Wikimedia’nın bağış kampanyası sona erdi

10 sene önce

0

Vikipedi, Vikisöz, Vikisözlük, Vikikaynak gibi siteleri içinde barındıran Wikimedia‘nın 2012 yılındaki bağış kampanyası sona erdi. İngilizce konuşan beş ülkedeki (ABD, Büyük Britanya, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda) 1,2 milyon kişinin yaptığı bağışlar sonucunda 9 gün içerisinde 25 milyon dolar toplandı. 2011 yılında yapılan bağış kampanyasındaysa, 46 günde 20 milyon dolar toplanabilmişti. Bir sonraki bağış kampanyasının önümüzdeki Nisan ayında yapılması bekleniyor.

Vikipedi Kurucu Ortağı Jimmy Wales bağış kampanyası için çağrıda bulunuyor

Yapılan bağışlar sonucunda, online ansiklopedinin reklamsız yapısının devam etmesi sağlanmış oldu. Ayrıca, Wikimedia’nın bağış kampanyası sonrasında dünya çapındaki editör sayısını artırması, yazılımını geliştirmesi ve Vikipedi’yi dünya çapında daha geniş kitlelerle buluşturması bekleniyor.

Wikimedia’dan yapılan açıklamaya göre, kuruluşun şu anda yaklaşık 80.000 gönüllü editör, fotoğrafçı ve ücretsiz danışman avukatının olduğu belirtildi. Kuruluşa göre, Vikipedi’de gönüllüler tarafından yazılmış 285 dilde 23 milyon makale yer alıyor ve bu makaleler her ay 475 milyondan fazla kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Kaynak: Tech Crunch

Senin için
Tümünü göster
Pepsi 15 yıl sonra ilk kez logosunu değiştirdi

Pepsi, logosunu ve marka kimliğini yeniledi. Pepsi yeni logosunda nostaljik...

Küresel pazarlama endüstrisi 2023 DEI Census’u başlatıyor

Pazarlama uzmanları, anonim olarak 15 dakikalık anketi dolduruyor ve iş...