White Ribbon daha sağlıklı bir erkeklik algısı yaratmak istiyor

White Ribbon Bensimon Byrne imzalı ‘Boys Don’t Cry’ isimli reklamında erkeğin nasıl olması gerektiği konusundaki algıların değişmesi gerektiğine vurgu yapıyor.

Sivil toplum kuruluşu White Ribbon, 1991’de Kanada’nın Ontario eyaletindeki London şehrinde kuruldu. Bu kuruluş, kadına şiddeti engellemeye çalışırken cinsiyetçi, şiddet içeren ve uygunsuz davranışların nedenini de bulmaya çabalıyor.

Maskülenlik kodlarının çocukluktan itibaren beyinlere işlendiğini gözler önüne seren reklamın, Gillette’in The Best Men Can Be reklamıyla tema anlamında biraz benzeştiği söylenebilir.

Reklam, erkeklerin nasıl olması gerektiği konusunda çizilen çerçevenin pek de sağlıklı olmadığının altını çizerken daha pozitif bir maskülenlik yaratmak için insanların desteğini almayı amaçlıyor. ‘Erkekler ağlamaz’ ve ‘Koskoca adam oldun’ klişelerinin erkeklerin psikolojilerini nasıl etkilediğine ve yol açabileceği sonuçlara genç bir çocuğun hayatı üzerinden dikkat çekiyor. Kadınların yaşadığı gibi erkeklerin de çocukluklarında karşılaşabileceği zorluklar karşısında üzgün hissedebileceği, ağlayabileceği, içe kapanık bir karakter edinebileceği ve sürekli güçlü durmak gibi bir zorunluluğunun olmadığı gösteriliyor. Reklam filminin sonunda, kadına şiddet eğiliminin çocukluk döneminde aile içinde yaşananlarla olan bağlantısı da es geçilmiyor.

Bensimon Byrne’dan Yönetmen Hubert Davis, reklam filmi ile ilgili şöyle konuştu: “Bu filmi yapmak benim için önemliydi. Erkekler olumlu değişiminin bir parçası olmak için kendilerini eğitmekle yükümlü. Bir toplum olarak hala çok zararlı sonuçları olan olumsuz ve modası geçmiş erkeklik kavramlarıyla yaşıyoruz. Toplumsal cinsiyete dayalı şiddeti önlemek istiyorsak, bunun kökeninde neler olduğunu ele almamız gerekir.”

Künye

Reklamveren: White Ribbon

Ajans: Bensimon Byrne
Yönetmen: Hubert Davis
Yapım Şirketi: Untitled Films

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.