Wells Fargo yeniden güven kazanmaya çalışıyor

Türkiye’de bir şubesi olmadığı için haberlerde pek fazla yer verilmedi ancak ABD’nin ikinci en büyük bankası Wells Fargo ile ilgili skandallar yaklaşık 2 yıldır dünya basınını meşgul ediyor. Yaptığı yanlışları kabul eden ve durumu düzeltmek için gerekli adımları attığını söyleyen Wells Fargo yeniden güven kazanmaya çalışıyor.

ABD’nin en büyük ikinci bankası Wells Fargo yeniden güven kazanmaya çalışıyor.

Wells Fargo, çıkan krizi de yönetemedi

Wells Fargo ile ilgili olumsuz haberler Eylül 2016’da yayımlanmaya başladı. İlk çıkan haber, Wells Fargo çalışanlarının 2011’den itibaren 2 milyonu aşkın hesabı müşterilerinden izinsiz ve gizli açtığını ortaya koyuyordu. Banka bunun için büyük bir ceza ödedi ve çalışanlarına gerçekçi olmayan hedefler koyduğunu kabul etti. Bankanın bazı yetkilileri işten çıkarıldı, CEO’su iflas etti ancak henüz 2017’nin başlarında bir başka skandal ortaya çıktı. Banka, kriz yönetimi için pek iyi bir yol seçmemiş ve olayı ortaya çıkarmayı planlayan çalışanlarını tehdit etmişti. Ne var ki skandallar bitmedi. Wells Fargo verdiği kredilerde de müşterilerini yanıltmış ve zarara neden olmuştu. Pek çok davanın ve cezanın ardından 2018 Şubat’ında Fed, tüm problemli konuları çözene kadar bankanın varlıklarını büyütmesine izin verilmeyeceği açıklamasında bulundu.

Güven reklam kampanyasıyla tazelenebilecek mi?

Banka şu anda hatalarını düzeltmeye çalışıyor ve bunu “Earning back your trust” temalı bir reklam kampanyasıyla destekliyor. Kampanya filmi Wells Fargo’nun tarihçesini ve son 2 yılda meydana gelen olaylara yönelik tutumunu ortaya koyuyor. Amerika’da “altına hücum” döneminde kurulan banka, nesiller boyunca müşterilerinin faydasını ön planda tuttuğunu ve güven üzerine kurulduğunu anlatıyor. Bu güvenin son yaşananlarla kırıldığını belirten Wells Fargo, müşterilerinin güvenini yeniden kazanmak için çalıştıklarını, 2018’in onlar için kuruluş esaslarına geri döndükleri yıl olacağını dile getiriyor.

BBDO San Francisco tarafından hayata geçirilen kampanyanın reklam filmini Warren Fischer yönetiyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.