Webrazzi’nin ‘ev ortamı’ [Ofis Ziyareti]

2006’da Arda Kutsal tarafından kurulan Webrazzi, bugün Web 2.0, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında referans olarak kabul edilen bloglardan biri. Bir süredir “Webrazzi girişim ofislerinde” konseptiyle girişim ofislerine konuk olan sitenin Suadiye’deki ofisini, bir anlamda ‘karşı atağa geçerek’ ziyaret ettik ve Arda Kutsal ile -internet dünyasına fazla girmeden- ofis hayatını konuştuk.

Arda Kutsal, iş merkezlerine bir hayli uzak konumda olan Suadiye’yi neden tercih ettiğini “Anadolu yakasında oturuyorum ve yıllarca işimden dolayı her gün karşıya geçmek zorunda kaldım” sözleriyle açıklıyor. Kalamış’taki eski ofisten buraya taşınalı 6 ay olmuş. Dekorasyon Kaan Kamaşak’a ait. Merak edenler için söyleyelim; ofis 240 metrekare. Düzenli olarak çalışanların sayısı 11. Bunun yanında 7-8 kişi de dışarıdan katkıda bulunuyor. Webrazzi’de -veya bağlı bulunduğu Crenvo Danışmanlık’ta- çalışmayı düşünenler için de söyleyelim; mesai saatler 9:00-18:00 arası ve hafta sonları tatil. Kutsal, “Gerçi sabah 9’da gelen pek yok, akşam 6’da da hemen çıkmıyorlar ama bu kendi tercihleri” diyor. (Zaten sabah 10’da gittiğimde de ekibi mutfakta çay-simit kahvaltısı yaparken buldum.) Bazen çok önemli gelişmeler olduğunda; Silikon Vadisi sakinlerinin canı ‘değişiklik’ yapmak istediğinde (Twitter’ın yeni ara yüzüne geçmesi gibi) bu mesailer geceye kadar uzayabiliyor tabii ki.

Yine Webrazzi’de çalışmak isteyenler için söyleyelim; yeni eleman alımı düşünülmüyor. Kutsal’a göre, özellikle bu sektörde çalışan sayısının az olması daha iyi. “Bizde herkes İsviçre çakısı gibidir zaten, herkesin elinden birkaç iş gelir” diyor.

Yıllarca büyük medya kuruluşlarında görev yaptıktan sonra Webrazzi’nin genel yayın yönetmeni olan Noyan Ayan da bu yeni işinde ve işyerinde huzuru bulduğunu söylüyor. “Resmen ‘home ofis’ gibi. Evde çalışıyormuş hissine kapılıyorum. Zaten beni home ofis kararımdan ancak böyle bir yer vazgeçirebilirdi” diyen Ayan, vaktinin çoğunu mutfakta ve oturma odasında geçirdiğini anlatıyor…

İşte Webrazzi ofisinden birkaç detay…

Arda Kutsal’ın, küçük çaplı bir işyerine teknik olarak yetebilecek masası. Biri masaüstü olmak üzere üç bilgisayar, bir iPad ve bir iPhone. Hepsinin Apple ürünü olması dikkat çekiyor. Bu tesadüf değil elbette.

 

Bir İtalyan sanatçıya ait tablo… Arda Kutsal, “Böyle deyince çok pahalı bir şeymiş gibi oldu ama değil!” diye vurguluyor ama bu tablo kendisinin Beetle merakı ve sevgisini yansıtıyor.

 

Arda Kutsal’ın masasındaki tüm ürünlerin Apple marka olmasının tesadüf olmadığını söylemiştik çünkü kendisi tam bir Steve Jobs hayranı. Aşağıdaki dergiler de Jobs’ın meşhur konuşmasındaki “Stay hungry, stay foolish” cümlesinin esin kaynağı olan The Whole Earth Catalog‘un ilk ve son sayıları.

 

Ofisten detaylar… Kutsal’ın bugüne kadar katıldığı etkinliklerin şahidi olan yaka kartları, toplantı odasındaki cam yazı tahtası, ekibin öğle yemeği tercihlerini ele veren magnetler ve her yıl yenilenen ‘sosyal medya haritası’. Detaylar demişken, ofisteki tüm aydınlatma elemanlarının çevre dostu ve tasarruflu olarak seçildiğini de ekleyelim.

 

Salondan detaylar… “Sosyal medya her anımızda” diyen yastıklar, etkinlik takvimi ve çok çok uzun zamandır bitirilmeyi bekleyen puzzle.

 

Ekibin büyük bir ciddiyetle çalıştığı bölüm. Oldukça ferah ve aydınlık…

 

Dinlenme amaçlı kullanılan oturma odası. Dinlenirken de okudukları tek dergi tabii ki Campaign Türkiye. 🙂 Ellerinden hiç düşmüyor.

 

Ofis böyle bir sitenin içerisinde. Site, farklı mimarisi ve ortasındaki yüzme havuzuyla dikkat çekiyor. Hayır, yüzme havuzunu Webrazzi çalışanları kullanamıyor. Sitede işyeri ve konut blokları yer alıyor ve havuz da konut tarafına ait.

 

Not: Ofis ziyaretlerimiz devam edecek…

 

 

Bunları da beğenebilirsin
2 Yorumlar
  1. hakan yalçın diyor

    Hep webrazzi ofis ofis gezerdi 🙂 şimdi onların ofiside görmüş olduk , güzel başarılar …

  2. Aydoğan GÜRSOY diyor

    Harika, ortam ve başarılar. Site harika.
    2003’de bir bilgisayar dergisinin merkezine gitmiştim, tam sayfa bir tasarım yapmıştım, bir de yakından bakayım nasıl ortam diye, yerde halılar kalkmış, kablolar tozun içinde kaybolmuş, kahve lekeleri, koku, neyse, nereden aklıma geldi. Demek böyle pırıl pırıl ortamlar da varmış. Aslan yattığı yerden belli oluyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.