artwork

Türkiye’den ajanslar WARC100 listesinde

7 sene önce

0

Dünyadan önemli markaların, reklamcılık konusundaki en iyi pratiklerini, verilerini ve iç görülerini sunan Warc’ın 2016 listeleri yayınlandı. Warc, her yıl dünyadaki en iyi 100 pazarlama kampanyaları ve şirketlerinin, etkileyicilik ve strateji yarışmalarını takip edip, listeliyor. Şirket, geçerliliği kanıtlanmış yaklaşımları kullanarak, reklamcıların tesir düzeyini maksimize etmek amacıyla, işletmelerini büyütmeleri için müşterilere yardım ediyor. Ayrıca hem ajans hem müşteri tarafından dünyanın önde gelen pazarlama organizasyonlarında kazanan ödülleri oylamak için veri tabanını da kullanıyor. Dünyanın, 2016’daki en iyi pazarlama kampanyaları ve şirketlerinin listelendiği verilerde Türkiye’den çalışmalar da mevcut.

Dünyanın 2016’daki en iyi pazarlama kampanyaları kategorisinde; Saatchi & Saatchi / OMD’nin OPSM için hazırladığı “Penny the Pirate” kampanyası 1. olurken, onu sırayla Leo Burnett / Starcom MV Group’un hazırladığı Always’in “#LikeAGirl” kampanyası, Campbell Ewald’in America’s Navy için hazırladığı “Project Architeuthis”, Marcel’in hazırladığı Intermarché’nin “Inglorious Fruits and Vegetables” çalışması ve Forsman & Bodenfors’un Volvo için hazırladığı “Live Test Series” kampanyaları izledi. Listede Türkiye’den Manajans/JWT’nin, AXE için hazırladığı “Sessiz Vitrin” kampanyası da, aynı kategoride 87. oldu.

Manajans/JWT – AXE – Sessiz Vitrin

2016’da dünyadaki en iyi kreatif ajanslar kategorisine geldiğimizde ise 1. sırada Hindistan merkezli MullenLowe Lintas Group’u görüyoruz. 2 ve 3. sıralarda ise sırayla, geçen sene 36. sırada olan ABD’den Droga5 New York ve gene önceki 4. sırada olup bir numara ilerleyen Ogilvy & Mather New York var. Listeye ilk defa giren Leo Burnett Chicago 4. olurken, geçen sene 2. olan AMV BBDO ise düşüş yaşayarak 5. sıraya geriledi. Listeye Türkiye’den giren isim ise yine Manajans/JWT oldu. Ajans sırada 35. sıraya yerleşti.

2016’da dünyanın en iyi medya ajansları kategorisinde ise geçen senenin 1. si, Starcom Mediavest Group Chicago yine liderliği kaptırmadı. Geçen sene 7. olan Starcom Mediavest Group New York, 2016’da ikinciliğe ilerledi. Listeye ilk defa giren Avustralya merkezli OMD Sydney ise 3. oldu. Dünyanın en iyi medya ajansları kategorisinde ise Türkiye’den iki isim var: 14. sıradaki Mindshare İstanbul ve 50. sıradaki Starcom Mediavest Group İstanbul.

En iyi dijital ajanslar kategorisinde Kuzey Amerika kıtasından ajanslar ilk 3 sıraya oturdu. ABD’den Arc Chicago ve listeye bu sene giren The Marketing Store 1. ve 2. olurken, yine listeye bu sene giren Kanada merkezli Critical Mass Calgary 3. oldu.

En iyi network ajanslarında sıralama geçen seneyle benzer şekilde ilerledi. 1. BBDO Worlwide olurken, onu sırayla Ogilvy & Mather Advertising, DDB Worldwide ve MullenLowe Group izledi. 5. sıraya ise geçen sene listede 9. olan bir ajans olan Leo Burnett oturdu.

2016’daki en iyi holdinglerde sıralama WPP, Omnicom Group ve Publicis Groupe şeklinde gerçekleşti.

En iyi markalarda 1. Coca-Cola, 2. McDonald’s, 3. ise OPSM oldu.

En iyi reklamverenlerde, geçen senenin ikincisi Procter & Gamble zirveye otururken, geçen senenin lideri Unilever ikinciliğe düştü. Onu sıralaması geçen seneye göre değişmeyen The Coca-Cola Company izledi.

2016 ülke sıralamasında ise 1. ABD olurken, onu İngiltere izledi. Hindistan 3. olurken, 50 ülkelik sıralamada Türkiye’de 10. oldu.

Manajans/JWT’nin CEO & CCO’su Tuğbay Bilbay da konu hakkındaki görüşlerini şöyle dile getirdi: “WARC’ın kriterlerine, referans gücüne, bu sıralamayı belirleyen matrixe ve bu listede yer alabilen diğer ajanslara bakınca insan çok gurur duyuyor.  Ama bir gerçek de şu: Manajans/JWT ektiklerini biçiyor. Biz gerçek marka sorunlarına etkili yaratıcı fikir geliştiriyor, uygulanamaz denilen fikirleri uygulamanın yolunu buluyor ve markalarımız adına sonuç alıyoruz. Markalı içerik, yeni medya ve mobile zaten yapageldiğimiz işlerden ayrı bir önem vermenin, briefteki medyalarla yetinmemenin sonucu bu. Geçtiğimiz yıl başta Unilever markalarına sonra Ülker, Turkcell ve TEB’e yaptığımız işlerle oldukça iyi sonuçlar almıştık. Bu arada AXE için yaptığımız “Sessiz Vitrin” projesi de WARC tarafından geçen yılın en iyi 87. Kampanyası seçildi. Kampanyanın bileşenlerine bakarsanız az önce dediklerimi daha iyi anlarsınız. Kampanya SM, Mobil, Outdoor ve broadcasting başlıklarının uyumlu bir karışımıyla hazırlandı. Ekibimin gözlerinden öpüyorum. Yapılamaz denen bir projeydi… Yaptık!

Güncel ve her gün gelişen bir bakış açımız var, taze ve sonuç odaklı. Bu bakışa ortak olabilen markalarımızla daha da etkili işler yaparak Manajans’ın DNA’sında olan öncü konumunu güçlendireceğine inancım tam.”