WARC tahminleri revize edildi

WARC’un Aralık 2014’te yayınladığı raporunda %4,8 olarak belirtilen uluslararası reklam yatırımları artış tahmini, Temmuz’daki son rapora göre %2,3 olarak revize edildi.

Raporda, en büyük 12 reklam pazarının, Hindistan, Brezilya, Çin, İngiltere, ABD, Avustralya, Japonya, Kanada, Almanya, İtalya, Fransa ve Rusya olduğu ve bu ülkelerin reklam yatırımları toplamının %75’ini oluşturduğu görülüyor. Belli bir gerilemeye karşın, İngiltere’nin cari fiyatlarla %6,6’lık bir büyümeyle, Çin (%9,0) ve Hindistan’dan (%16,1) sonra en hızlı büyüyen büyük pazarlar sırasında üçüncü sırayı alacağı beklentisi devam ediyor.

Özellikle petrol fiyatlarının düşmesinden yakınan ve tüketici harcamaları düşmeye devam eden Rusya’nın 2015 reklam yatırımlarında %13,1 oranında düşüş olacağı öngörülüyor.

Dünyanın en büyük reklam pazarı ABD’de ise, WARC’un bir önceki tahminine oranla 3,0 puanlık gerilemeye rağmen, 2015 yılındaki reklam yatırımlarında %1,4 büyüme kaydetmesi bekleniyor. ABD TV yatırımlarında ise %3,3 oranında düşüş bekleniyor.

Hindistan’da %12,4’lük, Brezilya’da ise Rio de Janeiro Yaz Olimpiyatları’ndan faydalanarak %7,7 oranında artış sağlanacağı tahmin ediliyor.

En büyük 12 reklam pazarı genelinde toplam reklam yatırımlarının, 2016 yılının tahmin dönemi sonuna kadar cari fiyatlarla toplam 413,7 milyar dolar olması bekleniyor. (Bu varsayımdan hareketle, global reklam yatırımları toplamının 551,3 milyar dolar olacağı öngörülüyor. Farklı kaynaklarda değişik rakamlara rastlansa da, rakamların genel olarak birbirine yakın olduğu görülüyor.)

WARC Veri Analisti James McDonald şunları söylüyor: “Şu anda dünyanın en büyük üç ekonomisinde izlenen durgunluk ve yavaşlamalar doğrultusunda, reklam bütçelerinin bu yıl daha temkinli kullanılacağını tahmin ediyoruz. Buna rağmen reklamverenler, 2009 yılında yaşanan kriz sonrası, sürekli çeşitlenen pazarlama imkanlarını dikkate alarak, internet reklamlarına yatırımlarını arttırmaya devam ediyorlar.”

 

Didem Kayadelen

Reklamverenler Derneği Genel Koordinatörü

 

Bu yazı, Campaign Türkiye’nin Ağustos 2015 sayısında yayımlanmıştır.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.