Site icon Campaign Türkiye

Volvo XC40 Recharge

2030 senesine kadar tüm ürün gamını tamamen elektrikli otomobillerden oluşturmayı hedefleyen Volvo Cars’ın bu bağlamda ilk EV modeli olan XC40 Recharge ile beraberiz.


Volvo XC40 Recharge 2025 yılına dek otomobil üretiminin yüzde 50’sinin tamamen elektrikli ve geri kalanın ise hibrit modellerden oluşmasını; 2030’a gelindiğinde ise satılan tüm otomobillerin tamamının elektrikli olmasını hedefleyen Volvo Cars’ın bu yöndeki önemli modellerinden birini oluşturuyor. Volvo XC40 Recharge Pure Electric’in evrimi, otomobil alıcılarının değişen tercihleri hakkında size çok şey anlatıyor. XC40 ailesi SUV serisi piyasaya sürüldüğünde, onu yalnızca normal dizel ve benzinli motorlarla alabiliyordunuz. Bugün ise dizel motorlu modeli artık sunulmuyor. Dahası benzinli motorlar hafif hibrit, 72km elektrikli menzile sahip bir plug- in hibrit ve şimdi karşımızda bu elektrikli SUV versiyonu var. Böyle bir geçmişe baktığınızda XC40’ın onlarca yıllık bir ömre sahip artık solmaya yüz tutmuş eski bir otomobil olduğunu düşünebilirsiniz. Ama tam tersi, ürün yelpazesindeki bebek bezi dönemi artık bitmiş durumda.

Aslında Volvo, XC40’ın en başından beri hızlı bir şekilde gelişmesini amaçladı ve Recharge, kendisini bundan birkaç yıl sonra satışlarının yarısını elektrikli otomobillerin oluşturduğu bir geleceğe doğru ilerletme konusundaki büyük planının her zaman bir parçası oldu.

Volvo XC40 Recharge ülkemizde sadece tek bir donanım olan Plus seviyesi ile satılıyor. XC40 Recharge’ın motor sistemi iki 150 kW/300 Nm elektrik motorundan oluşuyor. Bu da gerektiğinde performans, gerektiğinde yumuşak bir sürüş deneyimi sağlıyor. Fren yaparken ya da yavaşlarken fren enerjisi bataryaya aktarılıyor ve daha uzun bir menzil elde ediliyor. Bu ayrıca daha yumuşak ve kontrollü bir sürüş için Tek Pedalla Kullanıma olanak tanıyor. Büyük 78 kW/saat batarya 400 Km’nin üzerinde bir menzil* sağlıyor ve evde ya da DC (doğru akım) hızlı şarj istasyonunda kolayca şarj edilebiliyor. Ayrıca etkili bir şekilde kabinin önceden ısıtılmasına ve soğutulmasına olanak tanıyor. Otomobilin bataryaları gövde yapısının  ortasına yerleştirilmiş bir güvenlik kafesi ile korunuyor. Bataryaların otomobilin zeminine yerleştirilmesinde aracın ağırlık merkezini alçaltarak daha iyi bir yol tutuşu sağlamasına olanak sunması amaçlanmış.

İç tasarımda ise sürücüye kapı içlerinde ve bagajda bol miktarda saklama alanı sağlanmış. Otomobil, içten yanmalı bir motora sahip olmadığı için ön kaputun altındaki “frunk” diye adlandırılan alan makul bir depolama imkanı sunmuş. Dört tekerlekten çekişli XC40 Recharge, tek bir şarj ve 408 hp çıkışla 418 kilometre menzil sunuyor. Bataryası hızlı şarj sistemiyle yaklaşık 40 dakikada yüzde 80 düzeyinde şarj edilebiliyor. Otomobili DC charger dışında AC duvar prizi ya da AC wallbox ile şarj etmek de mümkün.. 11KwH’lık bir wallbox ile yaklaşık 7 saatte tam şarja akıma bağlı olarak ulaşılabiliyor. Volvo XC40 Recharge, Volvo Cars’ın 2020 yılında aldığı bir kararla trafikte olabilecek ciddi yaralanma ve hayat kayıplarını engellemeye yardımcı olmak amacıyla uyguladığı 180 km/s hız sınırına da sahip durumda.

Volvo XC40 Recharge satın alan kişilere Volvo Car Turkey tarafından Mod 2 ve Mod 3 şarj kablosu, 3 yıllık üretici garantisi, 3 yıllık kasko ve yol yardım hizmeti ile 3 yıllık periyodik bakım dahil olacağını belirtelim.

 

 

Ömer Erdem

Lift Content Factory Kurucusu

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 129. sayısında yayımlandı.

 

Exit mobile version