Site icon Campaign Türkiye

Volkswagen Türkiye’den SUV atak

Volkswagen Türkiye Binek Araçlar Genel Müdürü Gino Bottaro, ülkemizde piyasaya sunulan T-Cross ve Taigo modellerinin ardından markanın bu seneki SUV segmentindeki plan ve hedeflerini anlattı.

Dünya çapındaki SUV atılımını Türkiye pazarında da başarılı bir şekilde devam ettiren Volkswagen, Touareg, Tiguan, Tiguan Allspace ve T-Roc’tan sonra ailenin yeni üyeleri T-Cross ve Taigo’yu satışa sunarak SUV segmentindeki iddiasını güçlendiriyor. SUV modeller, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yükselişine devam ediyor. SUV ve Crossover kasa tiplerinin sunduğu avantajların etkisiyle tüketiciler alım kararlarını bu kasa tipindeki modellerden yana kullanıyorlar.

Volkswagen Binek Araç da mevcut SUV ürün gamını, Şubat ayı sonunda satışa sunduğu yeni SUV modellerle genişleterek, Türkiye’de SUV denilince akla gelen ilk marka olma yolunda ilerliyor. Geniş iç hacimleri, gelişmiş güvenlik sistemleri ve üstün teknolojik özellikleriyle öne çıkan Volkswagen SUV modelleri ile, marka pazardaki gücünü daha da artırmayı hedefliyor. Pazara sunduğu iki yeni model Taigo ve T-Cross’un yanı sıra yenilenen T-Roc ile model yelpazesindeki SUV sayısını altıya çıkaran Volkswagen Binek Araç, 2022 yılında SUV satış oranını yüzde 50’ye çıkarmayı hedefliyor. Volkswagen Binek Araçlar Genel Müdürü Gino Bottaro tüm bu gelişmelerin ışığında markanın 2022 ve gelecek için hedeflerini konuştuk.

Gino Bottaro                                                      Volkswagen Türkiye Binek Araçlar Genel Müdürü

  • SUV segmentinin gelişimiyle ilgili bilgi verebilir misiniz?

Uzun yıllar yüzde 50’nin üzerinde pazar payına sahip olan sedan modellerin satış adetleri son dönemde düşüyor ve tüketici tercihi SUV’lara doğru kayıyor. Dünyada binek araç satışlarına baktığımızda, 2015 yılında yüzde 26 olan SUV pazar payının, 2021 yılına geldiğimizde yüzde 46’lara ulaştığını görüyoruz. Hatta bazı pazarlarda örneğin Çin’de bu oran yüzde 52 seviyesinde. Yani SUV modeller 2 kişiden birinin tercihi haline gelmiş durumda. Avrupa’da son 7 yılda yüzde 100 artış gösteren SUV segmentinin pazardaki payı, yeni elektrikli modellerin pazara sunulmasıyla pandemide de büyüdü ve 2021 yılı sonunda yüzde 45’e ulaştı. Avrupa genelinde 2021 yılında SUV satışları, bir önceki yıla oranla yüzde 11 artışla 5,34 milyon adete ulaştı. Bu, Avrupa’da SUV’lar için şimdiye kadarki en yüksek pazar payı anlamına geliyor.

Bu durum tüm dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de paralel şekilde seyrediyor. 2015 yılında yüzde 14’ler seviyesinde olan SUV segmenti, 2021 yılında yüzde 35’e, hatta bu senenin Mart sonu performansına baktığımızda yüzde 41’ler seviyesine ulaştı.

  • Markanın böyle bir atak içinde bulunması, yeni bir karar olmasa gerek. Bu bir süreç. Bununla ilgili ne söylersiniz?

Çok doğru. Volkswagen markasının 10 yıl önce belirlediği strateji doğrultusunda, radikal kararlar verdiğini ve bu kararları da tavizsiz uyguladığını görüyoruz. Dizel modellerden çıkmak bu kararladan biriydi. Stratejinin önemli bir parçası da sedan modellerden çıkarak, SUV pazarına ciddi anlamda penetre olmaktı.

SUV segmentindeki trendi seneler önce öngörüp, tüm hedef kitleleri kapsayacak, geniş bir SUV model gamı planladılar. Volkswagen’in global satışlarına bakıldığında, SUV’lar Volkswagen’in tüm araç teslimatlarının yüzde 40’ından fazlasını oluşturuyor. Markanın tamamen elektrikli ilk SUV modeli ID.4’ün, 2021 yılında 119 bin adet ile dünyada en çok satılan Volkswagen elektrikli modeli olması da bu stratejik başarının altını çiziyor.

  • Peki Volkswagen Türkiye olarak sizde durum nasıl?

Bu stratejinin meyvelerini bizim de topladığımızı söyleyebilirim. 2019 yılında satışa sunduğumuz T-Roc modelimizle B SUV segmentine hızlı bir giriş yaptık. Bu yıl satışa sunduğumuz 2 yeni model Taigo ve T-Cross da markamıza ciddi bir enerji sağladı. Yapacağımız SUV atağına paralel, 2022 yılında SUV satış oranımızın yüzde 50’ye çıkmasını planlıyoruz. Mart ayındaki %46’lık SUV oranımız, bu planımızı destekler nitelikte. Altı SUV modelimiz ile en geniş SUV yelpazesine sahip volüm otomobil markası olarak, farklı taleplere ve ihtiyaçlara cevap vermeyi hedefliyoruz. 2024 yılından itibaren satışa sunacağımız tam elektrikli SUV modellerimizle birlikte bu sayı on bir olacak.

  • Ürün gamına eklenen iki yeni model ve bir de makyajlı model, birbirine çok benzer fiyatlara ve donanımlara sahip. Bunların ayrıştırmasını yapıp, müşterilerinize anlatmak konusunda sıkıntı yaşamayacak mısınız?

Yüksek sürüş pozisyonu, farklı yol şartlarına uyum sağlayabilen sürüş yetenekleri, geniş kabin ve bagaj hacmi gibi sebepler SUV modellere olan ilginin başlıca sebepleri arasında yer alıyor. Taigo, T-Roc ve T-Cross’un da farklı hedef kitleleri var. Yeni Taigo, SUV Coupe tasarımıyla markanın yeni ikonik sportif modeli olmaya aday. T-Cross geleneksel SUV çizgilerini fonksiyonellikle birleştiren geleceğin klasiği olarak karşımıza çıkıyor. Gelişmiş fonksiyonel özellikleriyle şehir içi kullanıma çok uygun olan bu model, özellikle geleneksel tasarım hatlarını tercih eden geleneksel müşterileri hedefliyor. Daha keskin dış tasarımıyla duruşunu güçlendiren Yeni T-Roc’un iç kabininde ise kalitesi arttırılan iç tasarım öğeleri öne çıkıyor. Güncellenmiş donanım seçenekleriyle üst segmente daha da yakın bir SUV olarak model gamında yerini alıyor. Bu üç yeni oyuncunun kendi içinde boyut karşılaştırmasına baktığımızda ise Yeni Taigo en uzun, T-Cross en yüksek, Yeni T-Roc en geniş model olarak dikkat çekiyor.

Her yaş kademesine satış yapabilen bir SUV stratejisi geliştirdik. T-Roc modelimizden örnek vermek gerekirse, 60 yaş üstü satışlarımız toplam T-Roc satışının yüzde 23.7’si. Ve bu sonuç, bu stratejimizin doğru olduğunun bir göstergesi.

  • SUV modellerinizin sayısının 11 olacağını söylediniz. Yeni modeller elektrikli mi olacak? Volkswagen Binek Araç’ın elektrifikasyon planlaması nasıl olacak?

Volkswagen markası emobilite konusunda 2019 yılından bu yana ciddi bir atak içinde. Konvansiyonel fabrikalarını elektrikliye çeviriyor, yeni fabrikalar için yatırımlarını devam ettiriyor. 2021 yılına baktığımızda Volkswagen markasının dünya genelindeki satışlarında, elektrikli ve plug in hibrit otomobillerin payı toplam satışın yüzde 8,3’üne kadar çıktı. Biz Türkiye’de elektrikli otomobillerin satışa sunulması için ikinci fazı beklemek durumunda kaldık. 2023 yılında, öncelikle tamamen elektrikli SUV modeli ID.4’ü satışa sunacağız. Ardından hatchback modelimiz ID.3 lansmanı yapılacak. Hemen arkasından da sedan bir elektrikli model Aero B’yi i tüketicilerimizle buluşturmayı hedefliyoruz. Aero B yeni dünyanın sedanı olacak ve Passat’ın başarısını devam ettirecek.

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 123. sayısında yayımlandı.

Exit mobile version