Site icon Campaign Türkiye

Volkswagen Tiguan

Volkswagen’in segmentindeki iddialı SUV otomobili Tiguan, yeni teknolojik güncellemeler sonrasında daha dijital yeni versiyonuyla ülkemizdeki showroom’larında yerini aldı.

Volkswagen, Tiguan’ın standart donanım seçeneklerini tamamen yeniden yapılandırmış. Life, Elegance ve R-Line olmak üzere 3 farklı versiyonla satışa sunulan modelin tüm donanım seviyeleri, önceki eşdeğer versiyonlara göre zenginleştirilmiş olarak karşımıza çıkıyor. Tiguan’daki baz donanım seviyesi olan Life versiyonunda, LED ön farlar, 3 bölgeli dokunmatik klima “Climatronic”, yeni çok fonksiyonlu deri direksiyon, hız sabitleyici, 8 inç ekrana sahip son nesil Composition Media bilgi-eğlence sistemi, App-Connect gibi donanım özellikleri standart olarak sunuluyor.

SI motorlarla birlikte sunulan “Aktif Silindir Yönetimi” teknolojisi, tüm Volkswagenlerde olduğu gibi stabil bir sürüş esnasında otomatik olarak devreye girerek bu motorun 4 silindirinden ikisini bir süreliğine devre dışı bırakarak kullanıcılarına yakıt tasarrufu sağlıyor. 1,5 litrelik TSI 150 PS 7 ileri DSG motor ortalama 5,6 lt / 100 km’lik bir yakıt tüketimi sunuyor. Dizel motorda ise 2,0 lt hacme sahip 150 PS gücündeki TDI seçeneği yer alıyor.

Makyajlanan VW Tiguan’a dıştan ilk bakıldığında yoğunlukla kullanılan krom detaylar göze çarpıyor. Öndeki krom kaplamanın devamı olan IQ Led farlar ve kayan sinyaller de hoş dokunuşlar olarak konumlandırılmış. Ön kaputta panjura doğru inen küt detay Touareg modeline de adeta selam çakmış vaziyette. Öndeki havalandırma ızgaraları da oldukça genişletilmiş. Panjurun altında da C harfi şeklinde güzel krom detaylar mevcut. Ayrıca Volkswagen’in yenilenen tek boyutlu logosu da bu modelde karşımıza çıkmış.

Bu logo ilk bakışta geçmişe bir atıf izlenimi veriyor. Otomobile yandan bakıldığında da kaslı bir görünüme sahip. Çamurluklardaki plastik mini dodiklerin altında 19 inçlik jantlar yer alıyor. Bu yenilenen Tiguan’ın daha uzayan aks ve genişlik mesafesi otomobile daha iyi yol tutuş olarak geri dönmüş diyebiliriz. R Line paketine sahip test otomobilimizde bulunan panoramik cam tavan da aracın içini oldukça rahatlatmış.

Otomobilin içine girdiğimiz zaman bizi yine geleneksel Volkswagen konsolu karşılıyor. Direksiyon simidi ele iyi oturuyor ve tutuşu başarılı. Direksiyondaki kumandalar dokunma hassasiyeti ile çalışıyor. Klima kontrol paneli tamamen değişmiş. Konsolun ortasında opsiyonel olarak bulunan navigasyon ekranının kullanımı kolay ve büyüklüğü de gayet yeterli. Dokunma hassasiyetinin de çok iyi olduğunu söylemekte fayda var. Ancak sürekli kullanımlarda üzerinde parmak izi bırakabiliyor. Araçta oldukça fazla sayıda ve büyüklüğü yeterli saklama alanları yer almış.

DSG şanzımanın vites kolu da yenilenmiş. Ses sistemi olarak konusunda uzman markalardan Harman Kardon kullanılması da otomobilin artı puanlarından birisi. Torpido gözünün üzerindeki ve kapılardaki trimlerde bulunan karbon detay da meraklılarını memnun edecek cinsten. Otomobildeki plastik akşamlardaki yumuşaklık da geleneksel Alman kalitesi taşıyor. Ön koltuklarımızda üç kademeli ısıtma da mevcut.

Test otomobilimizde bulunan 1.5 litrelik benzinli TSI motorun performansı makul seviyelerde. Yıllardır Volkswagen modellerinde bulunan arka bagaj kapağındaki logoyu kaldırmak suretiyle açma durumu Tiguan’da yok. Onun yerine plakalığın üzerinde bir yere bagaj kapağı açma düğmesi konumlandırılmış. Otomobilin bagajına geldiğimiz zaman 655 litrelik bir hacime sahip. Kompakt SUV sınıfı için başarılı sayılabilecek bir değer olduğunu söyleyebiliriz. Arka koltuklardaki geniş diz mesafesi ve aracın yapısı itibariyle yüksek tavanı uzun boylu yolcuları da memnun edecek cinsten. Ayrıca bagajı büyütmek isterseniz de arka koltuklarda bir raylı sistem mevcut. Bu sistemde arka koltukları 18 santim kadar öne itebiliyorsunuz. Yine arkada bulunan havalandırma kanallarının ardında 12v güç çıkışı ve dijital sıcaklık düğmelerinin bulunduğunu da ekleyelim. Önceki versiyonlarda bulunan arka koltuklardaki tepsilerin yerini cepler almış.

Geçen seneki 911 bin üretim adediyle, dünya genelinde en başarılı Volkswagen modeli olan Tiguan, yenilenen tasarımı, sürüş destek, bilgi-eğlence ve klima kontrol sistemleriyle birlikte geçtiğimiz Ekim ayı ortasından itibaren ülkemizdeki bayilerinde satışa sunudu. Yeni Tiguan ülkemizde 1.5 lt TSI 150 PS 7 ileri DSG benzinli ve 2.0 lt TDI 150 PS 7 ileri DSG dizel motor seçenekleriyle alıcılarını bekleyecek. 1.5 motorlu versiyonlarca dört tekerlekten çekişli “4 Motion” özelliği bulunmuyor. 4WD istiyorsanız eğer 2.0 litrelik dizel motorlu versiyonlarına yönelmeniz gerekmekte.

Exit mobile version