artwork

Vodafone kadın futboluna olan desteğini sürdürüyor

1 yıl önce

0

Vodafone Türkiye, Beşiktaş Vodafone Kadın Futbol Takımı göğüs ve isim sponsorluğunu bir yıl daha uzatma kararı aldı

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin, ‘Kurulduğu günden bu yana Beşiktaş Kadın Futbol Takımı’na destek veriyoruz. Bu yıl sponsorluğumuzun 11. yılındayız. Göğüs sponsoru olarak başladığımız bu yolculuğa son 2 yıldır isim sponsorluğunu da ekledik. Hem isim hem de göğüs sponsorluğumuzu 2022-23 sezonunda bir yıl daha uzatma kararı aldık.’ dedi.

Kadın futboluna olan desteğini sürdüren Vodafone Türkiye’nin, Beşiktaş Vodafone Kadın Futbol Takımı sponsorluğunun yeni dönem detaylarının paylaşıldığı toplantı Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin, Beşiktaş Kulübü Genel Sekreteri, Sponsorluk ve Pazarlama, İnsan Kaynakları ve İdari İşlerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Mehtap Ferah, Beşiktaş Kulübü Futbol Altyapı ve Kadın Futboldan Sorumlu Futbol AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Fırat Fidan’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Toplantıda verilen bilgiye göre, futbolda ‘Ben Varım’ diyen kadınları destekleyen Vodafone Türkiye, Beşiktaş Vodafone Kadın Futbol Takımı göğüs ve isim sponsorluğunu bir yıl daha uzattı.

Geçen yıla göre desteğini iki katına çıkaran Vodafone, sponsorluk kapsamında 200’ü aşkın kız çocuğunun futbol eğitimine de katkıda bulundu.

Bu çerçevede Vodafone Türkiye, Beşiktaş Vodafone Kadın Futbol Takımı göğüs ve isim sponsorluğunu bir yıl daha uzatma kararı alırken, buna göre, Beşiktaş’ın kadın futbolcuları 2022-23 sezonunda da Vodafone’un ismini ve logosunu taşıyarak sahalara çıkmaya devam edecek.

‘Vodafone Türkiye olarak 2025 yılına kadar şirket genelindeki kadın çalışan oranımızın yüzde 50 olmasını hedefliyoruz’

Toplantıda yapılan çalışmalara ilişkin bilgi veren Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin, toplumsal cinsiyet eşitliğinin, Vodafone’un temel ilkelerinden biri olduğuna işaret ederek, iş süreçlerinden başlayarak toplumsal ve ekonomik hayatta fırsat eşitliği sağlama hedefiyle çalıştıklarını söyledi.

Hem şirket içinde hem de şirket dışında pek çok çalışmaları bulunduğunu dile getiren Şahin, şunları kaydetti:

‘Şirket içinde işe alımlarda aynı pozisyon için aday olan, eşit yetkinlik ve nitelikteki aday havuzunda yüzde 50-50 kadın-erkek eşitliği gözetiyoruz. Telekom sektöründe kadın çalışan oranı yüzde 30 iken, Vodafone’da bu oran yüzde 44. Orta ve üst düzey pozisyonlarda kadın çalışan oranımız yüzde 42. Grubumuz, 2025’e kadar kadınlar için dünyanın en iyi işvereni olmayı, 2030 yılına kadar da yönetimde ve liderlik rollerinde kadın oranının yüzde 40’a çıkarmayı hedefliyor.

Bu global hedefin bir uzantısı olarak, kendimize Türkiye’de de bir hedef belirledik. 2025 yılına kadar şirket genelindeki kadın çalışan oranımızın yüzde 50 olmasını hedefliyoruz. Kırmızı Çizgi Dilde Dönüşüm projemizle cinsiyet eşitliğini mail’lerimize de taşıyoruz. Vodafone Türkiye olarak ülke genelinde toplam 915 mağazamız var. Toplam mağaza çalışanlarımızın yüzde 43’ü kadın. Bu oranı daha da yukarı taşımak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.’

‘Vodafone olarak, kadın futbolunu desteklemekten mutluluk duyuyoruz’

‘Ben Varım’ hareketlerinin önemine işaret eden Şahin, her alanda cinsiyetçi önyargılarla mücadele etmek gerektiğine inandıklarını söyledi. Şahin, bu inançla başlattıkları ‘Ben Varım’ hareketiyle, birey ve kurumları operasyonlarını daha kapsayıcı hale getirme konusunda düşünmeye ve pozitif değişim yönünde taahhütte bulunmaya davet etti.

Genellikle erkeklerle özdeşleştirilen, erkek egemenliğinde olduğu düşünülen alanlarda kadınların da var olduğunu göstermeyi ve cinsiyetçi algıyı kırmayı hedeflediklerine dikkati çeken Şahin, şunları söyledi:

‘Beşiktaş Vodafone Kadın Futbol Takımı sponsorluğumuz da ‘Ben Varım’ anlayışımızı destekleyen önemli bir çalışma. Kadın futbolunu destekliyoruz. Vodafone olarak, kadın futbolunu desteklemekten mutluluk duyuyoruz. Kadın futboluna desteğin aslında tüm dünyada hızla arttığını gözlemliyoruz. Kurulduğu günden bu yana Beşiktaş Kadın Futbol Takımı’na destek veriyoruz. Bu yıl sponsorluğumuzun 11. yılındayız. Göğüs sponsoru olarak başladığımız bu yolculuğa son 2 yıldır isim sponsorluğunu da ekledik. Hem isim hem de göğüs sponsorluğumuzu 2022-23 sezonunda bir yıl daha uzatma kararı aldık. Beşiktaş Vodafone Kadın Futbol Takımı ile olan iş birliğimizi sadece bir sponsorluk olarak görmüyoruz, kadın futbolunun gelişmesine destek olacak adımlar da atıyoruz.

Geçen sezon sponsorluğumuzun 10. yılı için özel olarak tasarlayıp ürettiğimiz formaların satışından elde edilen gelirle 200’ü aşkın kız çocuğunun futbol eğitimine katkıda bulunduk. Bu çocuklarımız Eskişehir, Adana, Ankara, Antalya, İzmir ve İstanbul’da bulunan spor okullarında yapılan seçmelerde Beşiktaş Vodafone Kadın Futbol A Takımı ve altyapı eğitmenleri tarafından maddi durum, yetenek, sporcu kişiliği gibi parametrelere göre belirlendi. Toplam 6 bin forma satışından elde edilen yaklaşık 570 bin TL’lik gelirin tamamını kız çocuklarımızın futbol eğitimine katkıda bulunmak için kullandık. Destek verdiğimiz kız çocukları futbol eğitimlerine geçtiğimiz eylül ayında başladı. Eğitim sezonu haziran ayına kadar devam edecek.’

Şahin, destek verdikleri 200’ü aşkın kız çocuğundan 18’inin BJK Kadın Futbol Altyapı’da oynamaya hak kazandığını bildirdi.

Altyapıya seçilen bu çocukların böylece BJK’nın lisanslı futbolcusu olduğunu belirten Şahin, ‘Ortalama 12-16 yaş aralığında olan bu çocuklarımız, artık aktif olarak spor hayatlarına lisanslı bir şekilde devam ediyor. Ayrıca, altyapıya seçilen kız çocuklarından 2’si U15 uluslararası turnuvada milli maça çıktı, 5’i U15 milli takım kampına çağrıldı, 4’ü ise U17 milli takım kampına davet edildi. Vodafone olarak, her alanda “Ben Varım” diyen kadınların yanında olmaya devam edeceğiz.’ ifadelerini kullandı.

‘Türkiye’de yaklaşık 1.000 kadın futbolcu bulunuyor’

Beşiktaş Kulübü Genel Sekreteri, Sponsorluk ve Pazarlama, İnsan Kaynakları ve İdari İşlerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Mehtap Ferah, kadın futboluna destek için sponsorlukların önemli olduğunu dile getirerek, bu anlamda Vodafone’a teşekkür etti.

Kadın futbolunun gelişmesi için kulüp olarak çalışmaya devam edeceklerinin altını çizen Ferah, Türkiye’de son dönemde kadın futboluna ilginin arttığını dile getirdi.

Beşiktaş Kulübü Futbol Altyapı ve Kadın Futboldan Sorumlu Futbol AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Fırat Fidan ise kadın futbolunun gelişmesi için hem Türkiye’de hem dünyada çalışmalar yapıldığına işaret ederek, ilginin çok yüksek olduğunu söyledi.

Fidan, ‘Şu an için başlangıca göre önemli bir ilgi var. Kadın futbol takımlarında 1-2 milyon TL bütçelerden 15-20 milyon TL’leri konuşuyoruz. Kadın futboluna sosyal sorumluluk projesi gibi bakılıyor, buna karşıyız. Türkiye UEFA sıralamasında 73’üncü ülkeydi, şu an 64’e kadar yükseldi, daha da yükselecek. Kadın futbolunda da bir spor ekonomisi var. Türkiye’de 1.000’in üzerinde kadın futbolcu var.’ diye konuştu.

Toplantıya Beşiktaş Vodafone Kadın Futbol Takımı Teknik Direktörü Suat Okyar, Kaptan Başak Gündoğdu, Altyapı sporcuları Dilara Su Pılıç ve Elif Ceren Mutlu da katıldı.