Visa’nın startup yarışması girişimcileri bekliyor

7 yıl önce

0

Visa, Türkiye’nin de aralarında olduğu 19 Avrupa ülkesinden startup’ları ve fintech şirketlerini, “Visa Everywhere” yarışmasına katılmaya çağırıyor.

Yarışma; yerel toplum, şehirlerarası seyahat ve uluslararası seyahat olmak üzere 3 ana başlıkta düzenleniyor. Yarışmaya başvuran adaylar Visa ile birlikte veya Visa’nın iş birliği yaptığı finansal kuruluşlar aracılığıyla geliştirecekleri projeyi desteklemeye yönelik 50 bin Euro ödül kazanma şansına sahip olacak. Başarılı yarışmacılar ayrıca, Visa Developer Platform üzerinden Visa’nın API’lerine, teknoloji uzmanlarına ve mentörlerine erişerek fikirlerini daha da geliştirmek için destek alma fırsatına erişecekler.

Adaylar üç kategorinin herhangi birine ya da tümüne yönelik hazırladıkları projeleriyle 17 Mayıs'a kadar Everywhere Initiative web sitesi üzerinden yarışmaya başvurabilecek. Finale kalan adaylar, Kopenhag’da 26-28 Haziran 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek “Money 20/20” organizasyonunda düzenlenecek panelde büyük ödül için yarışacaklar.

Yarışma ilk kez 2015 yılında, ödemelerin plastikten dijitale geçtiği bir dönemde, ödeme sistemlerinde inovasyonu teşvik etmek amacıyla ABD’de düzenlendi. Şimdiye dek yarışmaya katılan 1.000’e yakın startup şirketi, toplamda 1.7 milyar dolar yatırım desteği aldı. Visa, ABD’de başarı kazanan programı bu yıl Avrupa’ya taşıyor. Yarışma ayrıca Kuzey Amerika, Latin Amerika ve Asya’da da düzenlenecek.

Kategoriler:

Yerel Topluluklar: Dijital ödeme teknolojileri, mahalle gibi yerel topluluklarda, kişileri veya işletmeleri  birbirine bağlayacak ya da topluma değer katacak hizmetlerin gelişmesine nasıl yardımcı olabilir?

Bölgesel Şehirlerarası Seyahat: Mobil teknolojiler ve internet bağlantılı cihazlar şehirlerarası seyahat deneyimini nasıl dönüştürebilir?

Uluslararası Seyahat: Visa’nın API’lerini temel alan yeni ürün ve hizmetler, nasıl daha kusursuz bir uluslararası seyahat deneyimi sunabilir?

Visa Europe Türkiye Genel Müdürü Merve Tezel konuyla ilgili olarak, “Ödemeler ekosistemindeki tüm oyuncularla birlikte ürün tasarlayacağımız ve üreteceğimiz bir döneme giriyoruz. 'Visa Everywhere' bu anlayışla geliştirilen ve temelinde inovasyonu hayata katmayı hedefleyen bir yarışma. Türkiye yeniliklere ve inovasyona açık bir ülke. Dolayısıyla Türkiye’nin bu yarışmanın bir parçası olması bizim için büyük önem taşıyor. Türkiye’den çıkacak fikirlerin gücüne inanıyorum” şeklinde konuştu.