Virgin Media, Liberty Global’a satıldı

İngiltere merkezli medya şirketi Virgin Media, yaklaşık 23,3 milyar dolara ABD merkezli medya şirketi Liberty Global‘a satıldı.

Virgin Media bu sabah yaptığı açıklamada, Liberty Global ve kendi hissedarlarının anlaştığını ve şirketin Liberty Global’a satıldığını kamuoyuna duyurdu. Ayrıca Virgin Media CEO’su Neil Berkett, yapılan anlaşma sonucunda görevinden ayrıldı.

Liberty Global, Virgin Media’yı satın almasına rağmen şirketin ismine dokunulmayacağını ve birtakım işlerini yine “Virgin Media” adı altında yürütmeye devam edeceğini belirtti. Liberty Global Başkanı Mike Fries satın almayla ilgili yaptığı açıklamada, “Virgin Media’yı geniş ve gün geçtikçe büyüyen Avrupa oluşumumuza katmamız, 7 yıldır başarılı bir şekilde yürüttüğümüz değer yaratma stratejimizin doğal bir uzantısıdır” şeklinde konuştu.

Yapılan anlaşma sonucunda, Virgin Media hissedarlarının hisse başına 17,50 dolar alacağı belirtildi. Bu anlaşmayla birlikte Virgin Media hisseleri, hisse başına 47, 87 dolar değerine yükseldi. Virgin Media’nın yüzde 3 hissesine sahip olan Virgin Group’un kurucusu Sir Richard Branson da yapılan anlaşmaya destek verenler arasında yer aldı.

Virgin Media tarafından yapılan açıklamada, şirketin gelirlerinin, yıllık ortalama yüzde 2,7 oranında büyüdüğü ve 2012 yılındaki gelirlerin 6,4 milyar dolar olduğu açıklandı. Şirketin geçtiğimiz yılın son çeyreğindeki gelirinin ise yüzde 1,6’lık artışla 1,5 milyar dolar olduğu belirtildi.

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.