artwork

Videolar artık hayatımızın vazgeçilmezi

1 sene önce

2

Pandemi ile birlikte hayatımızda ve davranışlarımızda önemli değişiklikler meydana geldi. Yaşanan bu değişim, dijital dünyaya ve YouTube’a da yansıdı. YouTube analistlerinin, içerikleri derinlemesine inceleyerek hazırladıkları Youtube Culture and Trends Raporu*, pandemiden sonra da devam edebilecek trendleri ortaya koyuyor.

Pandemi, insanların kendilerini bir topluluğa ait hissedememesine neden oldu. Videolar bu boşluğu doldurmak için kurtarıcı görev üstlendi. Rapora göre videolar kullanıcılarda bir topluluk hissi oluşturuyor, ister bir arada ister sanal ortamda, başkalarıyla birlikte video izlemek, insanlar arasında daha güçlü bir bağ kurulmasını sağlıyor. Bir içeriği başkasına göstermek de büyük bir motivasyon kaynağı haline geldi. Türkiye’deki kullanıcıların %73’ü, başkalarıyla birlikteyken YouTube izlediklerinde onlarla daha iyi bağ kurabildiğini belirtiyor. Video izleme deneyimi artık kişisel olmanın ötesine geçerek topluluğa hitap eden bir eyleme dönüşmüş durumda.

Bu dönemde kültür sanat etkinlikleri de videolar aracılığıyla her zamankinden daha geniş kitlelere ulaşmaya başladı. Örneğin Brezilyalı sanatçı Marilia Mendonca’nın evinin salonunda şarkılar söylediği video 3,3 milyon izleyiciye ulaşarak YouTube’un canlı müzik yayını rekorunu kırdı. Lo-fi hip hop ritim ve satranç yayınları da yüksek izlenme oranları yakaladı.

Öte yandan rapora göre son 12 ayda Türkiye’deki kullanıcıların %92’si canlı yayınlanan bir etkinliği, %64’ü de ayda en az bir kez gerçek dünyada asla katılamayacakları bir etkinliği online izlediğini söylüyor. Bu bulgular, teknolojinin pandemi boyunca sıkıntılar yaşayan sahne sanatçılarına sunduğu fırsatları da ortaya koyuyor. Dijital teknolojileri kullanan sahne sanatçıları, seyircileri ile yeni ve alternatif mecralarda buluşabiliyor, kendini yeni bir form ile var edebiliyor. Google da bu ihtiyaca çözüm geliştirerek Sahne 2.0 projesiyle sanatla ve tiyatroyla kurulan eşsiz bağı dijitale adapte etmeye yardımcı oluyor. Proje, ücretsiz eğitimlerle sahne sanatçılarının çağa ayak uydurarak işlerini ve izleyici ile etkileşimlerini dijital dünyaya taşımalarına olanak veriyor.

*”YouTube Culture and Trends Raporu: Türkiye’de ve dünyada videoların geleceği” (Think with Google).

Timur Altop

YouTube İçerik İş Ortaklıkları Ülke Müdürü

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 117. sayısında yayımlanmıştır.