Video reklam yatırımlarının yükselişi

Son dönemde online video reklamlarının katlanarak büyüdüğüne sektörce şahit oluyoruz. Türkiye’de online video reklamlarının bütçesinin 2017’de 2012 bütçesine oranla beş kat artacağını tahmin ediyoruz.

Nasıl mı bu denli büyük bir tahminde bulunuyoruz?

IAB Avrupa tarafından her yıl yapılan ve IAB Türkiye tarafından baz alınan “IAB AdEx Benchmark” 2012 verilerine göre, dijital tüm reklam sektöründe en iyi performansı gösteren mecra olarak hızlı büyümeyi sürdürüyor.

İnternet bağlantılarının hızlanması ve mobil araçların giderek yaygınlaşması ile online video izleme oranları da artıyor.

Avrupa’da video reklamcılığına artan talep sonucunda, online video 2011 ile karşılaştırıldığında %50,6 büyüme ile 661,9 milyon euro’ya ulaşarak %12,9’luk pazar payı elde etmiş durumda.

PwC’ın (PricewaterhouseCoopers) son verileri ise, online video reklamların büyüklüğünün 2017’de 12,1 milyar dolara erişeceğini gösteriyor. Bu rakam, 2011’de gerçekleşenler ile karşılaştırıldığında yaklaşık 5 kat artış anlamına geliyor.

eMarketer’a göre Amerikan dijital video segmenti bu sene %41,4, gelecek sene ise %40 büyüyecek.  AOL’ün bir alt kuruluşu olan Be On’un araştırması ise pazarlamacıların %73’ünün gelecek sene pre-roll reklam harcamalarını arttıracağını gösteriyor.

IAB Türkiye 2012 Dijital Reklam Yatırımları Raporu’na baktığımızda, 2011 ve 2012 karşılaştırmaları, video reklamların büyüme hızının Türkiye’de de yüksek ivme ile seyrettiğini ortaya koyuyor. Her iki yıl verisi incelendiğinde online video reklam yatırımlarının 2011’de 22 milyon TL olduğu görülürken, 2012’de ise bu rakamın %100’ün üzerinde büyüyerek, 45 milyon TL’ye yükseldiği görülüyor.

Değeri rakamlarla ispatlanmış bir segment olan video reklamlarını daha detaylı olarak incelemek isterseniz IAB Türkiye web sitesinden Video Reklam Format Kılavuzu’na göz atmanızı öneririz.

Onur Çekmegil / IAB Türkiye YK Üyesi, Yeni Trendler Yürütme Kurulu Başkanı

Bu yazı Campaign Türkiye’nin Kasım 2013 sayısında yayınlanmıştır. 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.