artwork

Uzun soluklu ajans-marka işbirliğine yeni ödül

8 yıl önce

0

One Show bu yıl, uzun süreli ajans-marka işbirliğini onurlandıran yeni ödülünü tanıttı. Penta Pencil, 5 yıl boyunca sürekli olarak yaratıcı çalışmalara imza atmış işbirlikleri ödüllendirmek üzere geliyor.

One Show’un yaratıcısı The One Club’ın CEO’su Kevin Swanepoel konuyla ilgili şunları söyledi: “En iyi yaratıcı çalışmaların çoğu, ajansıyla uzun süren bir işbirliği olan markalara ait ve bunu kabullenmek önemli. Ajans markanın içine eklemleniyor, partner olarak güvenilirliği artıyor ve bu ikili hedef kitlesinde yankılanmaya devam edecek tınıyı yakalayabilir hale geliyor.”

Penta’yı kazanmak için bir ajansın reklamvereni için, geçen beş yılın her birinde ödüle layık görülmüş bir iş ortaya koymuş olması gerekiyor. Penta’nın tasarımı henüz tamamlanmamış olsa da, şovun sözcüsünden gelen bilgiye göre şu anda bu ödülün One Show deposundaki ilk siyah kalem olması planlanıyor.

Droga5 CCO’su ve One Club Yönetim Kurulu Üyesi Ted Royer ise, sıklıkla kısa dönemli kazanımları ödüllendiren bir endüstride, yıldan yıla istisnai işler yaratmayı başarabilen marka-ajans işbirliklerinin farkına varılmasını sağlamanın mükemmel olacağını düşündüklerini iletiyor: “Bu, yaratıcılığa olduğu kadar, dayanıklılık ve bağlılığa yönelik de bir farkındalık.”

Penta bu yılki ödül çemberinde yeni olan tek önemli ödül de değil. Cannes Yaratıcılık Festivali de yakın zamanda Music Lion ve Entertainment Lion ödüllerini vermeye başlayacağını duyurdu.

Ajanslar uzun süreli ilişkilerin onurlandırılması fırsatı için minnettar olsalar da ödül gösterilerinin giderek artması da ayrı bir eleştiri konusu haline geldi. Geçen hafta, DDB Worldwide CCO’su Amir Kassaei, ajansının 2016’daki ödül şovlarına, endüstrinin önceliklerini çarpıttıkları ve ajansları etik olmayan şekilde davranmaya zorladıkları düşüncesiyle katılmayabileceğini açıkladı. Diğer kreatif direktörler de Kassaei’yle aynı fikirde olduklarını hızlı bir şekilde iletmiş olsalar da, diğer ajanslarda bu konuda bir geri çekilme niyeti görülmedi.

Penta Ödülü, 11-13 Mayıs’ta New York’ta yapılacak olan 43. Yıllık One Show Ödülleri’nde verilecek. Son başvurularda genel katılım için tarih 29 Ocak olsa da, Penta için başvurular 26 Şubat’a kadar sürecek.

Senin için
Tümünü göster
Campaign Big Global Awards 2024: Kazananlar açıklandı

Başvurular ve kazananlar dört kıtadan geldi...

Walmart, Vizio’yu 2,3 milyar dolara satın alıyor

Walmart, Amazon ile rekabet edebilmek için hızla büyüyen reklamcılık işini...

Tinder’dan yeni kimlik doğrulama sistemi

Tinder yeni kimlik doğrulama sistemini ABD ve İngiltere’de kullanıma sunuyor...