artwork

Uzmanlar, reklamlardaki işitsel dikkate vurgu yapıyor

2 yıl önce

0

Thinkbox’ın ‘Bağlamda Dikkat’ etkinliğindeki panelistler, görsel reklamlarda sesin önemini gözden kaçıran reklamcıların ‘yapbozun eksik kalacağını’ söylüyor.

Reklam sektörü uzmanları, görsel dikkat üzerine odaklanan reklamcıları dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Thinkbox‘ın “Bağlamda Dikkat” etkinliğindeki bir panelde konuşmacılar, görsel dikkati ölçmek için kullanılan yerleşmiş yöntemleri ve bunun medya planlamacılar için yaratabileceği potansiyel kör noktayı tartıştı.

Neuro-Insight’ın CEO’su Shazia Ginai, panelde Neuro-Insight’ın yakın zamanda Unilever ile reklamlarda ses kullanımını test ettiğini de sözlerine ekledi.

Ginai’nin şirketi, Unilever’den aynı reklamı iki grup katılımcıya izletti ancak ikinci gruba aynı reklam sonik ses ile gösterdi. Araştırma sonucunda ikinci grubun beyin tepkisinin, birinci gruptan %24 daha yüksek olduğu tespit edildi.

Ginai şunları ekledi: “Podcast gibi şeylerin merkezinde yer alan yalnızca sesli reklamlar var. Bir mecra olarak görsele sahip olunmadığında sesin ayrı olarak ele alınması gerekiyor.

Konu ses olduğunda dikkat çekmenin yolları var ama bu göz takibi ile olmayacak yani orada kesinlikle yapbozun bir parçasını kaçırıyoruz.”

Dentsu Data Labs Ürün ve Yenilik Genel Müdürü Kate Hartley, çalışmalarında sesin, reklam etkisine %12’lik bir katkı sağladığını ve bu etkinin %56’ya kadar çıkabileceğini ekledi.

Dr. Ali Goode, panel öncesi konuşmasında yaptığı araştırmalar sonucunda görsel reklamlarda sesin önemini anlattı.

2019 ve 2020 yılları arasında yürütülen araştırmada; bir katılımcının tüm TV reklamı boyunca telefonuyla ilgilendiği, ancak “Birisi Just Eat mi dedi?” reklam müziği çaldığı zaman dikkatini çektiği ortaya çıktı.

Campaign‘e konuşan Goode şunları söyledi: “Teknolojinin büyük bir bölümünde görsel dikkat, gözlerin nereye baktığı araştırıldı ama dikkat bundan çok daha büyük bir hikaye.”

Senin için
Tümünü göster
Campaign Big Global Awards 2024: Kazananlar açıklandı

Başvurular ve kazananlar dört kıtadan geldi...

Walmart, Vizio’yu 2,3 milyar dolara satın alıyor

Walmart, Amazon ile rekabet edebilmek için hızla büyüyen reklamcılık işini...

Tinder’dan yeni kimlik doğrulama sistemi

Tinder yeni kimlik doğrulama sistemini ABD ve İngiltere’de kullanıma sunuyor...