artwork

“Üretenin halinden anlıyoruz”

3 sene önce

0

İstanbul dışı sayfalarımızda odağımıza endüstrinin İstanbul dışında var olan ve birbirinden değerli işler yapan ajansları almaya devam ediyoruz. Bu ay Ankara’dan Dükkan Ajans’ı sayfalarımızda ağırlıyoruz.

Ankara’da 15 yıldır reklamcılık endüstrisinde yer alan Dükkan Ajans’ı biraz daha yakından tanıdık. Kendilerini “15 yıldır üreten, dolayısıyla üretenin halinden anlayan bir reklam ajansı” olarak tanımlayan Dükkan Ajans; planlı-programlı olmanın, yüksek iş kalitesinin ve işe yarayan işler üretmenin önemini belirtiyor. Dükkan Ajans’ı, kurucusu Ali Zelzele’den dinledik.Burak Becan: Ajansınızı yaratıcı endüstride nasıl konumlandırıyorsunuz?

Ali Zelzele: Biz butik bir reklam ajansıyız ve yazılım firmasıyız. Yaratıcı endüstri dinamik bir yapıya sahip olduğu için müşterilerimizin bizden beklentilerini gerçekleştirebilmek ve optimum fayda sağlamaları adına kendimizi tekrar etmeyip, sürekli gelişim içerisinde en iyi hizmeti sağlamaya çalışıyoruz.

Burak Becan: Ne gibi hizmetler veriyorsunuz?

Ali Zelzele: Kendi framework’umuz ile web sitesi tasarım ve programlama, CRM sistemleri, müşterilerimize özel butik yazılımlar, mobil uygulama, 3D modelleme, ürün renderları, sosyal medya yönetimi,
dijital pazarlama, SEO, fotoğraf ve video çekimi, seslendirme, hosting, mailing, radyo, gazete, dergi reklamları, logo, katalog, broşür tasarımı ve müşterilerimizin ihtiyaç duyduğu basılı tüm işleri, tedarikçilerimizle birlikte eksiksiz teslim ediyoruz.

Burak Becan: Ajansınız Ankara’da yer alıyor. Ankara’daki bir ajansın İstanbul’a göre avantajları ve dezavantajları neler?

Ali Zelzele: İstanbul’a nazaran en büyük avantajımız trafik, dolayısıyla işe olan motivasyonumuzu trafikte kaybetmiyoruz. Bunun dışında genele baktığımızda İstanbul’a göre büyük bir dezavantajımızın
olduğunu düşünmüyoruz. Tabii ki bütçe konusunda İstanbul ajansları ile aramızda bir fark var. Fiyatlarımıza ön yargılı yaklaşan müşterilerimiz oluyor ancak birlikte çalıştıkça yaptığımız işin sonuçlarını görüp bu sıkıntıları azaltıyoruz.

Burak Becan: Diğer ajanslarla rekabet edebilecek insan kaynağına ve sektörel dinamizme sahip olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Ali Zelzele: 21 yıldır reklam ve yazılım sektörünün içindeyiz. Hem müşteri bakımından hem de ekip arkadaşı
konusunda geniş bir havuza sahibiz. Ekip arkadaşlarımız, çok uzun süredir çalıştığımız müşterilerimizin taleplerini çok iyi biliyor ve stratejilerini ona göre geliştiriyor.

Burak Becan: Dükkan Ajans olarak çalışan bulmakta zorlanıyor musunuz, yeni iş arkadaşları
alırken kriterleriniz neler?

Ali Zelzele: Çalışan bulmakta zorlanmıyoruz. Gerektiğinde büyük projelerde iletişim halinde olduğumuz alanında uzman arkadaşlarımızı da projeye dahil ediyoruz. Ayrıca şehrimizdeki ilgili bölümlerde okuyan öğrenci arkadaşlarımıza da sürekli staj imkanı sunuyoruz ve böylelikle ekibimize yeni arkadaşlar da katıyoruz.

Burak Becan: Bir süredir dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla mücadele ediyoruz. Ajans olarak bu salgın sizi nasıl etkiledi?

Ali Zelzele: Türkiye’de ilk vaka açıklandığı gün, evlerden çalışma kararı aldık ve tüm sistemimizi evden çalışmaya uygun hale getirdik. Müşterilerimizle dijital platformlar aracılığı ile sunum ve toplantı yapıyoruz. İş kaybımız olmadı, fakat ekonomik olarak bir belirsizlik hali mevcut. Evlerimizden de gayet rahat ve sorunsuz bir şekilde çalışabileceğimizi gözlemlemiş olduk. Bu süreç gösterdi ki mal da mülk de yalanmış :)
Bu süreçte e-ticaret ve sosyal medyanın önemi daha çok anlaşılmış oldu. Bu alanlara ağırlık vermeye başladık.

Burak Becan: Bundan sonrası için hedefleriniz neler?

Ali Zelzele: Korona salgını sürecinde kadromuzu ve müşterimizi koruyup, süreç sonrasında gelişecek alanlara (e-ticaret, sosyal medya, mobil uygulama) kendimizi hazırlıyoruz. Ve gelecekten de umutluyuz.

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye 99. sayısında yayımlanmıştır.