Ünlüler influencer’lara göre daha öngörülebilir davranışlar gösteriyor

Communication Partner Ajans Başkanı Kerem Ayırtman, ünlü ve influencer arasındaki en büyük farkın, ünlünün daha öngörülebilir davranışlar göstermesi olduğunu düşünüyor.

Türkiye’de influencer&ünlüler ile çalışmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Influencer ve ünlüler ile çalışmak sörf yapmak gibi, doğru zamanda, doğru dalgayı yakaladığınız zaman sahile yaklaşıyorsunuz. Yoksa akıntı sizi bilmediğiniz yerlere sürüklüyor. Bir diğer sorun da hava koşulları, yani doğru dalgada bile olsanız aniden bastıran bir fırtına bütün planlarınızı altüst edebilir. Bütün bunların altında, iletişim ve pazarlama yaklaşımlarını derinden sarsan bir gerçek var. O da bireylerin, kitlelere kolayca ulaşmasını sağlayan iletişim araçları ve bilinmezlik.

Influencer’lar ve ünlülerle çalışırken ne gibi problemler yaşıyorsunuz? Bu problemlerin krizlere dönüştüğü noktalarda nasıl bir strateji izlediniz?

Buradaki kavramlar birbirine girmiş durumda. Influencer’lar ayrı, ünlüler ayrı. Tabii influencer olduğu için ünlü olanlar da var, ünlü olduğu için influencer olanlar da. Hepsiyle çalışmanın dinamikleri farklı. Geleneksel olarak reklamlarda kullanılan ünlülerle yaşanılan problemler sosyal medyada da yaşanıyor. Bir markanın bir influencer ya da ünlü ile birlikte çalışması evlilik gibi. İyi ve kötü günlerin düşünülerek hareket edilmesi gerekiyor. Önemli olan sorunlar krize dönüşmeden çözümleri öngörebilmek. Ama her şeyden önce doğru marka ile doğru evliliği yapacak influencer’ı bulmak. Buradaki temel kriter de içerik ve samimiyet. Bireylerin kitleleri etkilemesini sağlayan en önemli unsur samimiyet. Markanın DNA’sı ile influencer’ın DNA’sı birbirine uygun olmalı. Yoksa kitleleri etkileyeceğiz diye komik duruma düşmek an meselesi.

Bir de influncer’ın neden takip edildiğinin marka tarafından iyi analiz edilmesi gerekiyor. Birçok influencer sadece ‘ilginç’ ya da ‘sıra dışı’ olduğu için takip ediliyor. Buradaki ilginç olma durumu ne pahasına olursa olsun ‘ilginç’ olmak. En büyük sorunlar da burada başlıyor.

Markalar, influencer’lara, ünlülere yer vermek kadar rahat yaklaşıyorlar mı? Doğru markayla doğru influencer nasıl eşleşiyor?

Ünlülerle influencer’lar karşılaştırıldığında en büyük fark, ünlünün daha öngörülebilir davranışlar göstermesi. Çünkü genellikle ‘ünlü’ olmanın bilinciyle hareket ediyorlar. Yıllar içinde geldikleri bir yer var ve onun değerini biliyorlar. Ancak bu durum bütün influencer’lar için geçerli değil. Çok hızlı tanınmış olma durumu ve o an yaşadıkları heyecan influencer’lara hata yaptırabiliyor. Doğru marka ile doğru influncer’ın sırrı DNA ve samimiyette saklı.

Botların devreye girmesi ve sahte takipçilerin çoğalması ile gerçek influencer’lar arasında nasıl bir ilişki var? Influencer’lar nasıl fark yaratabilir?

Botların devreye girmesiyle sadece takipçi değil aynı zamanda yorum, beğeni ve hatta “hikâye izlemeleri” bile satın alınabiliyor. Eskiden sadece takipçi satın alınabiliyordu ve kimin takipçi aldığı kolaylıkla anlaşılabiliyordu. Şu an bu farkı anlamak çok mümkün değil.  Bu nedenle sadece beğeni, yorum veya izlenme sayısı üzerine yapılan kurgular oldukça yanıltıcı olabilir. Marka ve ajanslara düşen en büyük görev yaratıcı içerikle influencer kampanyalarının nasıl bir kurguyla yapılacağının iyi belirlenmesi. Influencer’lar özgün ve samimi oldukları sürece botlara karşı kazanmaya devam edecekler.

Communication Partner Ajans Başkanı

Kerem Ayırtman

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 86. sayısında yayımlandı.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.