Site icon Campaign Türkiye

Ünlü veya Influencer’lar da kendi markaları için çalışmalı

Bence işimiz hikayeler aracılığıyla insanları etkilemek, bir şeyleri farklı yapmalarını sağlamak. Hal böyle olunca ünlülerle ve fenomenlerle yollarımız kesişiyor. Kariyer hayatımda bir çok ünlüyle ve insanların üzerinde sosyal etkisi olan fenomenle çalışma fırsatı yakaladım. Benim için hep olmazsa olmaz fikir oldu.

Fikre hizmet etmeyen bir iş birliği, doğal olarak iki taraf için de çok zorlu bir çatışmaya dönüşüyor. O nedenle eğer aynı fikirde buluşmuyorsak ünlü veya fenomen ile çalışmak sadece projeye zarar verir.

Ajanslarda çalışırken hizmet verdiğimiz markaların koruyucu meleği olmayı çok iyi biliyoruz. Ama ünlülerin veya influencer’ların da markaları olduğunu unutmamak lazım. Nasıl biz hizmet verdiğimiz markayı büyütmek için çalışıyorsak, o ünlü veya fenomen de kendi markasını geliştirmeye çalışıyor.

En iyi ilişkiler her tarafın kazandığı iş birlikleri oluyor. Bence bugünün çalışma dünyasında sadece kendini düşünmek yeterli değil. 2 + 2 = 5 olmayacaksa o enerjiyi boşa harcamaya gerek yok. Elbette iki tarafın da kazanmadığı iş birlikleri de oldu hayatımda; gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki iz bırakan işler bu tip zorlamalarla olmadı. Bir dönem nasıl her şey beğeni ve görünürlük üzerinden değerlendiriliyorsa influencer’lara da öyle bakılır oldu. Asıl değer, nicelikte değil nitelikte; bence fenomenlerle olan ilişkimizde kitlesel pazarlama alışkanlıklarımızdan uzaklaşmalıyız. Nitelikli bir bağ kurabiliyor ve doğru kişilerle markamızın hikayesini paylaşabiliyorsak daha değerli bir ortaklıktan söz edebiliriz. Influencer’ların da daha seçici olması gerektiğini düşünüyorum. Kendi değerleriyle uyuşmayan markalara veya projelere hayır diyebilmeli. Ayrışmak ancak böyle mümkün.

 

Sami Basut,
Manajans JWT

 

Exit mobile version