artwork

Unilever ve Nestlé, gönüllü olarak yeşil reklam ek vergisi ödeyecek

2 sene önce

0

İngiltere girişimi, markaların bir reklam üretmek için maliyetin % 0,25’i oranında yeşil vergi ödediğini tespit etti.

Unilever ve Nestlé, bir reklam üretme maliyetinin cüzi bir kısmı olarak yeşil bedel vergisi ödemeyi taahhüt eden ilk markalar. Adam & Eve/DDB, Havas UK, Havas Studios ve Mullen Lowe Group (IPG’yi temsilen) dahil olmak üzere birçok ajans, vergiyi tahsil etme taahhüdünde bulundu. Publicis Groupe UK’in ajansları da bunu destekliyor. Toplanan paralar, eylül ayında bir karbon ayak izi hesaplayıcı başlatacak olan İngiltere Reklamcılık Derneği’nin yan kuruluşu AdGreen‘e gidecek. Araç; reklam ajanslarının, prodüksiyon ve hizmet şirketlerinin bir reklam kampanyası oluşturmak için üstlendiği faaliyetler hakkında ortaklaşa bilgi girmesini sağlamak için tasarlandı. Böylece ekipler de üretimin karbon ayak izini devamlı olarak ölçmesine olanak tanıyor. İngiliz Film ve Televizyon Sanatları Akademisi’nin 2011 yılında film ve TV sektörü için geliştirilen ‘Albert’ isimli karbon ayak izi hesaplayıcısı temel alınıyor. AdGreen Proje Direktörü Jo Coombes: “Hesaplayıcı; ne tür bir faaliyette ne kadar karbon harcandığını, hangi tedarikçinin o kampanyanın ayak izi açısından en fazla karbonu ürettiğini gösterecek, karbon ayak izini markalara ve holding şirketlerine görünür kılacaktır.” dedi.

Bu araç, reklam dünyasının devleri olan Adam & Eve/DDB, Havas, Mullen Lowe, Sky, Unilever ve WPP gibi ajanslar tarafından desteklenen ve sektörü 2030 yılına kadar karbon etkisini sıfıra indirmeye çağıran Ad Net Zero’nun kilit özelliğidir. “Net sıfır emisyona ulaşmak için, reklam üretimi de dahil olmak üzere karbon ayak izimizi her açıdan ele almamız gerekiyor.” dedi Unilever İngiltere ve İrlanda Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü ve Ad Net Zero Başkanı Sebastian Munden. “AdGreen, buna yönelik hayati bir adım olacak. Büyük veya küçük tüm reklamverenlerin, reklamların üretimi ve çekimi sırasında karbon ayak izini düşünmesine ve yönetmesine yardımcı olurken bunu hedefli ve ölçülebilir bir şekilde net sıfır seviyesine düşürmesine olanak sağlayacak.” Reklamverenlerden gönüllü olarak toplanan vergi, AdGreen tarafından sağlanan kaynakların, araçların ve eğitimin maliyetine katkıda bulunacak. Ajanslar ve markalar, iş birliği içinde çalışarak (2030’a kadar net sıfıra ulaşma sorumluluklarının bir parçası olarak) karbon etkilerini takip edebilir ve anlayabilir.

Adam & Eve/DDB Üretim Müdürü Anthony Falco şu yorumu yaptı: “Katılımcı müşterilerden vergi ödemelerini tahsil etmeyi taahhüt ediyor, AdGreen’in araçlarını, kaynaklarını ve eğitimlerini ücretsiz sağlamaya devam etmesini sağlamak için üzerimize düşeni yapıyoruz. Ekibimizin çoğu AdGreen’in eğitimini almış durumda. Karbon ayak izi hesaplayıcıyı kullanmayı ve onun ilerleyen günlerde bize vereceği ek bilgileri dört gözle bekliyoruz.”

Ajanslar ve prodüksiyon ortaklarının, AdGreen web sitesine kaydolarak vergi ödemelerini tahsil etme; reklamverenlerin ise bu vergiyi ödeme gayelerini belirtmeleri gerekecek.

Senin için
Tümünü göster
Pepsi 15 yıl sonra ilk kez logosunu değiştirdi

Pepsi, logosunu ve marka kimliğini yeniledi. Pepsi yeni logosunda nostaljik...

Küresel pazarlama endüstrisi 2023 DEI Census’u başlatıyor

Pazarlama uzmanları, anonim olarak 15 dakikalık anketi dolduruyor ve iş...