artwork

UniChallenge Tech: Dijitalde Mühendis Aklı

2 yıl önce

0

2000’li yılların başında internet reklamlarının uçtan uca yayınlanması ile, günümüzdeki dijital reklamların yayınlanması arasında oldukça fark var. Bunun en önemli sebebi reklam teknolojilerinde ortaya çıkan gelişmeler. Bugün artık AdTech diye dijital reklamcılığa özel teknolojilerden bahseder olduk.

Reklamın yayını, kreatifinin oluşturulması, hedefleme kurgusu, performans takibi ve optimizasyonu hatta faturalanması ve ön satış kurguları için farklı teknolojileri kullanmak ve/veya altyapı firmaları ile iş birliği yapmak durumundayız.

Özellikle verinin kıymetli olduğu son yıllarda, reklam açısından da verinin değeri oldukça fazla. Hatta “cookie” nin olmadığı bir dünya ile birlikte kurum olarak bizlerin kullanıcılarımızı ne kadar tanıdığı ise daha da önem kazanacak. Tüm bunlardan hareketle reklamın bir ‘business know how’a ihtiyaç duymasının yanında teknik olarak mühendislik ve teknoloji know how’ına da aynı oranda ihtiyacı olduğu aşikar. Artık reklam business’ını mühendislik yaklaşımından ayrı düşünmek ya da geleneksel yollarla yürütmek neredeyse imkansız.

Bu sebeplerden dolayı reklam dünyasına daha hakim ve burada bir kariyer yolu çizmek isteyen mühendis ve developer’lara ihtiyaç duyuyoruz. Mevcut sektörlerde belli alanlarda branşlaşmış teknik kaynaklar bulunuyor fakat reklam özelinde yaygın bir kaynak kümesi olduğunu söylemek yanlış olur. Buradaki farkındalığı artırmak adına UniChallenge Tech çok önemli fırsatları barındırıyor. Bugün Türkiye’de sanmıyorum ki bir genç mühendis adayı, mezuniyetten sonra “Ben reklam yazılımları ve teknolojilerine yöneleceğim” diye kararlı bir şekilde dijital reklamcılık sektörüne adım atsın. Fakat doğru yönlendirme ve bilgilendirme ile yetenekli arkadaşları, dijital reklamcılığın renkli ve sürekli gelişen dünyasına kazandırmak mümkün olabilir. Dijital medyadaki gelişim ve değişen dinamiklerle beraber reklamcılık da çok farklı bir boyut kazandı ve buradaki gelişim alanı da oldukça kıymetli hale geldi. Biz, sektörde yer alan profesyoneller olarak teknolojiye doğuştan hakim bu yeni jenerasyon ile çalışmayı seviyor ve daha fazlasını da aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz.

Banu Barbarosoğlu

IAB Eğitim Yürütme Kurulu Üyesi

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 116. sayısında yayımlanmıştır.

Senin için
Tümünü göster
Bu yıl MIXX’te yenilikler var!

IAB ile Dijital Üzerine...

Dikkat! Dikkat!