artwork

UniChallenge+ gençleri yine dijital ile buluşturdu

5 sene önce

0

Genç yetenekleri dijital pazarlama iletişimi dünyasına kazandırmak amacıyla IAB Türkiye olarak tasarlayıp Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin desteği ile hayata geçirdiğimiz UniChallenge+ Dijital Öğrenci İşleri Eğitim Kampı bu yıl 4. kez düzenlendi.

“Dijital Gelecek, Sen de Gel” sloganıyla yola çıkan ve 25 Haziran – 6 Temmuz tarihlerinde Akbank ana sponsorluğunda gerçekleşen eğitimin katılımcıları, dijitali sektör profesyonellerinden dinlediler, sektördeki kariyer olanaklarını keşfettiler, başarı öykülerini dinlediler ve ofis ziyaretleri yaptılar. Takım oluşturma, sergi ve 3D baskı merkezi ziyareti gibi eğlenceli aktivitelere de katılarak, “eğlenerek öğrenme” yaklaşımını deneyimlediler.

Dijitali gündelik hayatlarında çok iyi kullanan gençlerimiz, Akbank’ın verdiği brief üzerinden, mentorlarının da desteğiyle gruplar halinde projelerini üretirken, iş hayatında proje geliştirirken yaşayacaklarını da şimdiden deneyimlemiş oldular. En başarılı üç projeyi üreten ekipler, IAB Türkiye üyesi firmalarda birer aylık staj imkanı elde ettiler. Birinciliği elde eden ekip üyeleri ise ayrıca Hopi’den ödüller kazandılar.

UniChallenge+’ın 50 katılımcısı her yıl, başvuru yapan 3. ve 4. sınıf üniversite öğrencileriyle yeni mezunlar arasından Eğitim Yürütme Kurulumuz tarafından büyük bir titizlikle seçiliyor. Bu yıl, 48 şehir ve 88 üniversiteden 413 başvuru ile geçen yılın iki katından fazla başvuru aldık. Programa olan ilginin artmış olması bir yana, dijitalin gençlerin kariyer planlarında daha fazla yer aldığını ve reklamcılıktan bilgisayar mühendisliğine, istatistikten işletmeye, halkla ilişkilerden film tasarımına birçok farklı fakültenin öğrencilerinin sektörümüze ilgi gösterdiğini görmek bizleri sevindiriyor. Programın ilk üç yılına katılan 150 öğrenciden 93’ünün çeşitli pozisyonlarda iş veya staj bularak sektöre adım atmış olması da gurur verici. Programı önümüzdeki yıllarda daha da geliştirerek, uluslararası bir boyuta taşımayı ve sektörümüze birbirinden parlak genç yetenekler kazandırmaya devam etmeyi hedefliyoruz.

 

Neslihan Olcay
IAB Türkiye Başkan Yardımcısı ve IAB Avrupa Eğitim Yürütme Kurulu Başkanı

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye’nin 79. sayısında yayımlandı.