artwork

UNICEF futbolcuları isimsiz bıraktı

11 yıl önce

0

Paraguay‘da doğan her dört çocuktan biri doğum sertifikası ve kimlik sahibi değil. UNICEF de bu soruna dikkat çekmek için yeni bir kampanya başlattı.

UNICEF, Paraguay’daki başkanlık seçimlerine giren adayları, seçimi kazanmaları durumunda bu sorunu çözmeleri yolunda ikna etti. Oniria\TBWA imzası taşıyan kampanya, Uruguay-Paraguay arasında 22 Mart’ta oynanan futbol müsabakası çerçevesinde gerçekleştirildi. İki televizyon kanalı ve dört radyo istasyonundan izleyicilere ulaşan futbol maçının anlatımında Paraguay’daki kimliksiz çocuklara dikkat çekmek için maç anlatımı sırasında spikerler tarafından hiçbir futbolcunun ismi söylenmedi, futbolcular numaralarıyla anlatıldı. Maç sırasında UNICEF’in mesajı altyazı şeklinde ekranlara geldi: “Bu futbolcular gibi hepimizin birer isme ve kimliğe ihtiyacı var.

Kampanya dahilinde ülkenin ünlü isimleri de #NoNameMatch etiketiyle tweet attılar ve kampanyanın daha geniş kitlelere ulaşmasına yardımcı oldular. Diğer yandan, maç sonrasındaki futbol programlarında yorumcular da futbolcuların isimlerini kullanmak yerine numaralarla müsabakayı yorumladılar. Kampanya, 7 milyon nüfusa sahip olan Paraguay’da maçı izleyen 4 milyon insan tarafından izlendi.

UNICEF “No Name Match”

Reklamveren: UNICEF

Reklam Ajansı: Oniria/TBWA

CEO: Camilo Guanes

ECD: Daniel Achaval

Yapımcı: Poli Achaval

Kaynak: Creativity Online