Uber’den kadın ve etnisite ayrımcılığı

7 yıl önce

0

Uber, kurum içi çeşitlilik değerlendirmesini yayınladı. Rapora göre, şirket çalışanları bakımından kadın-erkek eşitsizliğinde ve etnisite ayrımcılığında önde gidiyor.

Sürüş hizmeti veren şirket, yönetim ve teknik pozisyonlarda kadınlara oldukça düşük bir ölçekte iş imkanı sağlıyor. Öyle ki şirkette kadınlar, yönetimde %22, teknik kısımda %15 oranında kendilerine yer buluyor. 

Söz konusu oranlar Silikon Vadisi standartlarına göre bile oldukça düşük. Rakamlar, Airbnb, Gooogle, Facebook, Apple gibi diğer teknoloji şirketlerindeki eşdeğer rollerdeki kadın oranın altında. Ama Cisco ve Microsoft'ta da buna benzer oranlar mevcut.

Kadın-erkek eşitsizliği dışında, Uber'in yayınladığı raporda etnisite ayrımcılığı da görülebiliyor. Yönetimin %78'i erkek iken, %77'si de beyaz. Sürücüler ise çoğunlukla beyaz veya Asyalı. Siyah ya da Latinler şirkette %1 ve %2.1 oranında yer alabiliyorlar.

Financial Times'a göre, çıkan sonuçlar üzerine şirket, bu kültürü değiştirmeye ihtiyacı olduğunu kabul etti. Uber Kurucusu ve Başkanı Travis Kalanick de raporla ilgili açıklama yaparak: “İlk adımımız, çeşitliliğin ve katılımın Uber'de bir öncelik olduğunu göstermek." dedi.