Uber’den kadın ve etnisite ayrımcılığı

5 sene önce

0

Uber, kurum içi çeşitlilik değerlendirmesini yayınladı. Rapora göre, şirket çalışanları bakımından kadın-erkek eşitsizliğinde ve etnisite ayrımcılığında önde gidiyor.

Sürüş hizmeti veren şirket, yönetim ve teknik pozisyonlarda kadınlara oldukça düşük bir ölçekte iş imkanı sağlıyor. Öyle ki şirkette kadınlar, yönetimde %22, teknik kısımda %15 oranında kendilerine yer buluyor. 

Söz konusu oranlar Silikon Vadisi standartlarına göre bile oldukça düşük. Rakamlar, Airbnb, Gooogle, Facebook, Apple gibi diğer teknoloji şirketlerindeki eşdeğer rollerdeki kadın oranın altında. Ama Cisco ve Microsoft'ta da buna benzer oranlar mevcut.

Kadın-erkek eşitsizliği dışında, Uber'in yayınladığı raporda etnisite ayrımcılığı da görülebiliyor. Yönetimin %78'i erkek iken, %77'si de beyaz. Sürücüler ise çoğunlukla beyaz veya Asyalı. Siyah ya da Latinler şirkette %1 ve %2.1 oranında yer alabiliyorlar.

Financial Times'a göre, çıkan sonuçlar üzerine şirket, bu kültürü değiştirmeye ihtiyacı olduğunu kabul etti. Uber Kurucusu ve Başkanı Travis Kalanick de raporla ilgili açıklama yaparak: “İlk adımımız, çeşitliliğin ve katılımın Uber'de bir öncelik olduğunu göstermek." dedi.

 

Senin için
Tümünü göster
Twitter marka güvenliği parametrelerini geliştiriyor

Marka güvenliği Twitter’da Elon Musk’tan sonra da birincil öneme sahip...

Ascential ikiye bölünüyor, Philip Thomas CEO olacak

Cannes Lions sahibi Ascential ikiye bölünüyor; Duncan Painter ve Philip...

Yeni web sitemizin relansmanı için bir ilke imza attık

Campaign Türkiye olarak yenilenen yüzümüz için exclusive bir kampanya oluşturduk...