artwork

Uber son reklamı ile cinsiyet algısını gözler önüne serdi

6 yıl önce

0

Uber son reklamı ile şaşırtıcı, ilham verici ve biraz da hayal kırıklığı yaratacak şekilde kurumsal hayattaki cinsiyet algılarını ele alıyor.

Marka, kısa süre önce kadın girişimcileri ödüllendirmeyi amaçlayan ‘Uber Pitch’i piyasaya sürmek için kadın odaklı dijital medya markası Girlboss ile çalıştı.

Programın amacını anlatabilmek için bir ofise iki gizli kamera yerleştirdiler ve kadın girişimcileri tüketici araştırma girişimi focus group çalışmasına çağırdılar.

Bir resepsiyonist, her kadından cam ofiste bulunan CEO ile görüşmesini istedi. Katılımcılar yan yana yerleştirilmiş iki cam ofisin önünde durdu. Ofislerden birinde bir kadın, diğerinde ise bir erkek çalışmaktaydı ve hangisinin CEO olduğuna dair herhangi bir ipucu verilmemişti. CEO’nun kadın ya da erkek olduğuna karar vermek tamamen girişimcilerin sezgilerine bırakıldı.

İlk önce katılımcıların erkeğin çalıştığı odadaki kapıyı çaldığı görüldü fakat diğer kameranın yakaladığı görüntülerde de kadın bulunan odayı seçenler olduğu anlaşıldı.

Sonrasında yapılan bir görüşmede girişimcilerden bazıları, aradıkları kişinin erkek olması gerektiğine dair ön yargılarını aşmış olmaları gerektiğini hatırladı. Diğerleri de CEO’nun erkek olduğuna karar verirken çok da düşünmediklerini belirtti. Bir kadın, CEO’nun cinsiyetini hemen tahmin ettiğinde kendini suçlu hissettiğini ve “Neden böyle düşünüyorum ki?” diye kendi kendini sorguladığını söyledi.

Başka bir kadın ise: “Önemli kararlar alabilen kişilerin kadın olması durumuna alışmalıyız ve bunu sürdürmeliyiz ki diğer kadınları da buna teşvik edelim, çünkü gerçekten nasıl çabaladığımızı bilen insanlar yine biziz” dedi.