artwork

Twitter’ın kurucusundan şaşırtan hamle

1 yıl önce

0

Twitter’ın eski CEO’su ve Kurucusu Jack Dorsey, Bluesky ile Twitter’a rakip oluyor

Jack Dorsey salı günü (1 Mart 2023) Bluesky adlı sosyal medya platformunun beta testini Apple uygulama mağazasında başlattı. Bluesky, kullanıcıların paylaşımlı ve açık bir sosyal medya platformu oluşturmasına izin verme ilkesiyle yola çıktı.

Twitter’a alternatif olarak gelen Bluesky’ı yalnızca davetiye almış olanlar ya da bekleme listesindekiler Apple App Store’dan indirebiliyor. Ancak geliştiriciler, daha fazla kullanıcının uygulamaya kaydolmasına ve onlara erişim izni vermesine onay veriyor.

Başlangıçta Bluesky dünyaya “merkezsizleştirilmiş bir sosyal ağ” olarak tanıtıldı. Aslında 2019’da Twitter’ın genişletilmiş koluydu ancak geçen yıl bağımsız bir şirket haline geldi. Bluesky o sırada Twitter’da şöyle yazmıştı: “Hem Twitter hem de Bluesky, bağımsızlığımızın projenin başarısı için önemli olduğunu fark etti, bu sebeple mümkün olabildiğince fazla olası görüşe hizmet ettiğimizden emin olmak için bağımsız bir şirket kurduk.”

Twitter gibi 256 karakter sınırı olan ve manipülasyondan arınmış olma iddiasını taşıyan uygulamanın App Store’daki görünümü, halka açık olan versiyonunun da yolda olduğunu gösteriyor.

 

Çeviri ve Uyarlama: Necla Eylül Durukan
Kaynak: Indiatimes