Twitter’dan çalışanlarına ABD seçimleri için izin

Twitter, ABD’deki çalışanlarına 3 Kasım Salı günü gerçekleşecek olan ABD Başkanlık Seçimleri gününde izin vereceğini söyledi.

San Franciscolu şirket, çalışanların oy kullanmak için yeterli zamana sahip olmadıklarında, bunu yapmak için gereken süreyi telafi edeceğini söyledi.

Twitter, hizmetlerinin güvenliği de dahil olmak üzere seçim ile ilgili çalışmalardan sorumlu çalışanların bu günlerde çalışmaya devam edeceğini vurguladı.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün 36 üye ülkesinden 27’sinin ulusal seçimlerini yaptıklarını söyleyen Pew Araştırma Merkezi’ne göre, ABD hafta içi bir gün seçim yaparak endüstriyel demokrasiler arasında ilginç bir noktada. İnsanların oy vermek için yeterli planlama yapmasına izin vermiyor. İsrail veya Güney Kore gibi diğerler ülkeler seçim günlerini hafta sonu yapıyor ve bu günü ulusal tatil ilan ediyorlar. Böylece insanlar çalışma ve oylama arasında seçim yapmak zorunda kalmıyorlar.

Pew ayrıca Amerikalıların yaklaşık üçte ikisinin seçim gününün ulusal olarak tatil yapılmasından yana olduğunu söyledi.

ABD başkanlık seçimleri neden salı günü düzenleniyor?

Dışişleri Bakanlığı sözcüsüne göre, karar ABD’nin hâlâ bir tarım ülkesi olduğu ve Kasım’ın kırsal kesimde çalışanların sandık başına gitmeleri için uygun bir zaman olmasıyla ilgili. Hatta bu durum 1845 yılına dayandığını belirtiyor. 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.